Oy kullanırken nelere dikkat etmeliyiz?

Yüksek Seçim Kurulu, 16 Nisan 2017 Pazar günü yapılacak olan Anayasa Değişikliği Halkoylamasında oy kullanırken dikkat edilmesi gereken konuları bildirdi.

Oy kullanırken nelere dikkat etmeliyiz?

Hangi saatler arasında oy kullanabilirim?

Günün aydınlanması ve kararması göz önüne alınarak yapılan iki saat dilimi bulunmakta. Adıyaman, Ağrı, Artvin, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Kars, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Ordu, Rize, Siirt, Sivas, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Van, Bayburt, Batman, Şırnak, Ardahan, Iğdır ve Kilis illerinde oy kullanacak olan seçmenler, sabah 07.00 ile akşam 16.00 arasında oy kullanabilecek. Bu illerin dışında kalan seçmenler içinse oy kullanma saatleri sabah 08.00 ve akşam 17.00 arası.

Oyumu nerede kullanabilirim?

Oyunuzu sadece kayıtlı bulunduğunuz sandıkta kullanabilirsiniz. Kayıtlı bulunduğunuz sandığı, adresinize gönderilen seçmen kağıdında bulabilirsiniz. Eğer bu kağıt elinize ulaşmadı ya da kayboldu ise, şu adreslerden kontrolü sağlayabilirsiniz:

Seçmen Portalı
e-Devlet Kapısı
TC Kimlik numarası bulunan kimliğinizi getirmeyi unutmayın

Oy verirken yanınızda Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı (TCKK), nüfus cüzdanı, geçici kimlik belgesi, resmî dairelerce verilen soğuk damgalı kimlik kartı, pasaport, evlenme cüzdanı, askerlik belgesi, sürücü belgesi, hâkim ve savcılar ile yüksek yargı organı mensuplarına verilen mesleki kimlik kartı, avukat, noter ve askerî kimlik kartı gibi kimliğinizi tereddütsüz biçimde belirten en az bir kimlik bulundurma zorunluluğunuz bulunmaktadır. Eğer resimli ve resmi bir kimliğe sahipseniz fakat TC kimlik numaranız üzerinde bulunmuyorsa, oy kullanabilmeniz için, bu belgelerin yanında ayrıca seçmen bilgi kâğıdını veya nüfus müdürlüklerince verilmiş nüfus kayıt örneğini ibraz etmeniz şarttır.

Oyunuzu nasıl kullanacaksınız?

Sandık kurulu görevlisi kimliğinizi alarak seçmen listesinde isminizi bulur ve kontrollerini yaptıktan sonra birleşik oy pusulası, zarf ve mührü size vererek kabinde oyunuzu kullanmanızı ister.
ÖNEMLİ: Cep telefonu, fotoğraf veya film makinesi gibi görüntü kaydedici veya haberleşme sağlayıcı cihazlarla oy verme yerine girilmesi yasaktır ve cezası bulunmaktadır. Bu tür cihazların oy verme işlemi bittikten sonra iade edilmek üzere sandık kuruluna bırakılması gerekmektedir.
Mührü, tercih ettiğiniz alanın dışına taşırmayın. Birden fazla alana mühür basmayın. Birleşik oy pusulasında tercih ettiğiniz alana “TERCİH” mührünü basın ve mührün kurumasını bekleyin. Mühürlediğiniz yer dışta kalacak şekilde oy pusulasını katlayıp zarfa koyun.
Zarfı sandığa attıktan sonra sandık seçmen listesinde adınızın bulunduğu yerin karşısına imzanızı atın.
Engelliler nasıl oy kullanacak?

Görme engelliler; felçliler, elleri eksik olanlar veya bu gibi bedeni engelli açıkça belli olanlar, aynı ya da yakın bölgede oy kullanan bir akraba, eğer yoksa başka bir seçmen yardımıyla oy kullanabilir. Aynı yardımcı seçmen, birden fazla engelliye yardım edemez.

Sandık kurulundan kimse oy kullanmaya yardım etme amacıyla kabine giremez. Görme engelli vatandaşlar, eğer isterlerse yanlarında getirdikleri "oy pusulası şablonu" ile birlikte oy kullanabilir.

Dikkat etmeniz gerekenler:

İki bölüme birden mühür basmayınız.

Pusulaya mühür hariç herhangi bir şekilde imza ya da işaret bırakmayınız. 

Oy pusulasında yırtık olmamalıdır.

Mührü iki tarafın ortasına basmayıp mümkün olduğunca taşırmamaya çalışınız.

Tercih mührü basılmamış oy pusulaları geçersiz sayılacağından, tercihinizi yapmayı unutmayınız.

Oy pusulasını koyduğunuz zarfta ilçe seçim kurulu ve sandık kurulu mührü hariç herhangi başka bir imza, işaret, mühür ya da parmak izi bulunmamalıdır. Bu tür zarflar geçersiz sayılacaktır.

Sadece bu referandum için düzenlenmiş oy pusulaları hariç, başka bir oy pusulası ve farklı renkte oy pusulaları ve zarfları geçersizdir. 

Oy pusulası zarfı içine, oy pusulası hariç başka bir şey koymayınız.

Geçerli oy ve geçersiz oy nasıl anlaşılır?

Geçerli bir oy pusulası zarfının üzerinde YSK logosu, ilçe seçim kurulu mührü ve sandık kurulu mührü bulunmalıdır. Oy pusulasının arka yüzünde sandık kurulunun mührü ve kağıtta YSK filigranı bulunmalıdır. 

Oy verirken yalnızca tercih ettiğiniz tarafa mühür basmanız gerekmektedir. Aynı tarafa birden fazla şekilde basılan mühür, oy pusulasını geçersiz kılmaz. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER