‘Otomobilleri bırakıp toplu taşımayı kullanalım’

Türkiye Trafik Kazalarını Önleme Derneği Samsun Şube Başkanı Dursun Kavuran, okulların açılmasıyla birlikte Samsun'da 850 okul servis aracının trafiğe katılacağını belirterek, "Çocuklarımızın okullarına rahat bir şekilde gidip gelebilmeleri için vatandaşlarınızın toplu taşıma araçlarını tercih etmeleri daha doğru olacaktır" dedi.

‘Otomobilleri bırakıp toplu taşımayı kullanalım’

Türkiye Trafik Kazalarını Önleme Derneği Samsun Şube Başkanı Dursun Kavuran, okulların açılmasıyla birlikte Samsun'da 850 okul servis aracının trafiğe katılacağını belirterek, bu durumun trafik sıkışıklığına neden olacağını belirtti.

‘TOPLU TAŞIMAYI KULLANALIM’

Dursun Kavuran düzenlediği basın toplantısında 17 Eylül Pazartesi günü okulların açılacağını ve 850 servis aracının trafiğe katılacağını anımsattı. Bu durumun trafik sıkışıklığına neden olacağını vurgulayan Kavuran, "Çocuklarımızın okullarına rahat bir şekilde gidip gelebilmeleri açısından vatandaşlarımızın toplu taşıma araçlarını tercih etmeleri hem kendileri hem de geleceğimizin teminatı çocuklarımızın rahat bir şekilde okullarına gidip gelmelerini sağlayacaktır" diye konuştu.

‘SERVİS ÜCRETLERİNE DİKKAT’

Okul servis araçlarıyla ilgili de uyarılarda bulunan Dursun Kavuran velileri servislerin okul servis yönetmeliğine uygun olup olmadığını sürücülerin davranışlarını mutlaka kontrol etmelerini, aksaklıkları ise Büyükşehir Belediyesi ve Emniyet Müdürlüğü'ne bildirmelerini istedi. Kavuran velilere ayrıca, "Servis ücretlerini öderken UKOME'nin verdiği rayiç bedelinin dışında ödeme yapmayınız" uyarısında bulundu.

‘ANNE, BABA VE ÖĞRETMEN GİBİ DAVRANIN’

Servis sürücülerinden ise evlerinden alıp okullarına götürdükleri öğrencilere bir anne baba ve öğretmen gibi davranmalarını isteyen Kavuran, trafik kurallarına da uyarak örnek bir sürücü olmalarını istedi. Okul yönetimlerinin de servis araçlarının okul bahçelerinde indirme ve bindirme yapmalarına izin vermelerinin çocukların can güvenliği açından önemli olduğunu dile getiren Dursun Kavuran, "Ayrıca servislerin okula geliş ve gidişlerinde okul servis yönetmeliğine uygun olup olmadıklarının kontrol ederken, uygun olmayanları trafik ekiplerine bildiriniz" dedi.

‘TRAFİK KURALLARINA UYALIM’

Trafik terörünün her yıl on binlerce can aldığının altını çizen Dursun Kavuran, "Alınan tüm tedbirlere rağmen trafik kuralları hiçe sayılmakta, can ve mal kaybına neden olunmaktadır. İçişleri Bakanlığımız tüm polis ve jandarma birimlerimizi emniyet kemeri, cep telefonu ve tehlikeli araç kullanımı denetimlerinde görevlendirmiştir. Lütfen trafik kurallarına uyarak herhangi bir kazaya sebebiyet vermeyelim. Trafik kurallarına uymayanları da 155 Polis ve 156 Jandarma hatlarından ekiplere bildirelim" çağrısı yaptı.  

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER