Otobüslerle sandığa gidiyoruz

Seçimlere iki gün kala Samsun'da ne şehirlerarası otobüslerde, ne de uçaklarda yer var. Oy kullanmak için memleketlerine gitmek isteyenler, Yusuf Ziya Yılmaz Şehirlerarası Otobüs Terminali'ni doldurdu. Otogardaki otobüs seferleri 300'e çıktı

Otobüslerle sandığa gidiyoruz

31 Mart yerel seçimleri öncesinde seçmen kaydı başka şehirlerde olan vatandaşlar, Yusuf Ziya Yılmaz Şehirlerarası Otobüs Terminali'nde yoğunluğa neden oldu. Yoğunluk nedeniyle bazı firmalar ek seferler koymak zorunda kaldı. Yoğunluğun bugün daha da artması bekleniyor.

TERMİNALDE SEÇİM YOĞUNLUĞU

31 Mart Pazar günü yapılacak yerel seçimler nedeniyle, seçmenlerin memleketlerine dönüş yolculuğunda artış yaşandı. Seçime iki gün kala oy kullanmak için memleketlerine giden ya da oylarını memleketlerinde kullanmak üzere Samsun’a gelen vatandaşlar büyük bir hareketlilik oluşturdu. Samsun Yusuf Ziya Yılmaz Şehirlerarası Otobüs Terminali'nde birçok firmanın biletleri tükenirken çoğu firma da mesafesi yakın illere ek sefer düzenledi. 

MUHTAR ADAYLARI MEMLEKETE ÇAĞIRIYORLAR

Otobüs firmaları yetkilileri, 31 Mart 2019 Mahalli İdareler Genel Seçimleri’nde özellikle muhtar ve ilçe belediye başkanlığı rekabetinin öne çıktığını, bu nedenle büyükşehirlerde yaşayanların genellikle oylarını küçük beldelerde, köylerde ve ilçelerde kullanmayı tercih ettiğini dile getirdi. Firma yetkilileri; son iki mahalli seçimde özellikle muhtar adaylarının ‘artan sosyal hakları’ nedeniyle seçilmek için büyük rekabet içinde olduklarına dikkat çekerken, bu nedenle büyükşehirlerde yaşayan akrabalarının oylarını memlekette kullanmaları konusunda da çalışmalar yaptıklarını anlattı. 

SEÇİM İLAÇ GİBİ GELDİ

Samsun Otogarı'nda günlük 250 sefer yapılırken, bu sayı bir süredir otobüsle yolculukların azalması nedeniyle 100 sefere kadar düştüğünü belirten Yusuf Ziya Yılmaz Otobüs Terminali Müdürü Sönmez Yalçın, böyle bir dönemde mahalli seçimlerin ‘ilaç gibi geldiğini’ söyledi. Küçük iller, ilçeler ve beldelere yönelik talebin daha yoğun olduğunu vurgulayan Yalçın, “Seçime iki gün kala otobüs seferleri 300'e kadar çıktı. Yarın (bugün) daha da artmasını bekliyoruz. Oy kullanmak için memleketlerine gidecek yolcular, birkaç gün önceden gidip oy kullanıp dönecek şekilde bir program yapıyor. Bu nedenle özellikle bazı bölgelere ek seferler de açıldı. Günlük sefer sayımız yine iyi günlerine döndü. Firmalarımız kimseyi yolda bırakmaz. Bilet bulamamak gibi bir sorun şimdilik yok, olursa da mutlaka çözümler oluşturulur. 1 Nisan'ın da tatil olması üzerine öğrenci gidiş ve gelişleri de başladı. Bu nedenle yoğunluk daha da arttı” diye konuştu.

UÇAK BİLETLERİ DE TÜKENDİ

31 Mart seçimleri nedeniyle aynı yoğunluk uçak seferleri için de geçerli. Samsun Çarşamba Havalimanı da uçak firmalarının yoğunluklarına sahne oluyor. Üstelik artan talep fiyatları da tavana çıkarıyor. Samsun'dan İstanbul ve Ankara'ya direkt uçuşlar dolarken, kalan aktarmalı uçuşlar ise çok yüksek fiyattan satışta bulunuyor.

Gülsüm ATİK

Gazete Gerçek

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER