ÖSYM'nin kozmik odasına operasyon!

ÖSYM'nin kozmik odasında polis FETÖ operasyonu kapsamında arama yapıyor.

ÖSYM'nin kozmik odasına operasyon!

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca, Akademik Personel ve  Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı'ndaki (ALES) usulsüzlük iddialarıyla ilgili  başlatılan soruşturma kapsamında, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi  Başkanlığının (ÖSYM) "kozmik odası" olarak bilinen Soru Hazırlama ve Geliştirme  Daire Başkanlığında arama başlatıldı.

Usulsüzlük iddiaları nedeniyle Türkiye genelinde özellikle son 5  yıldır yapılan merkezi sınavları mercek altına alan Ankara Cumhuriyet  Başsavcılığı, ALES ile ilgili iddialar üzerine de soruşturma başlatmıştı. ALES  ile ilgili soruşturma, KPSS soruşturmasından ayrı yürütülüyor.

ALES'in, 2009-2014 arasındaki oturumlarında kopya çekildiğinin tespit  edilmesi üzerine başlatılan soruşturmayı yürüten Ankara Cumhuriyet Savcısı Ender  Coşkun'un talimatıyla, bugüne kadar hiç girilmeyen ve ÖSYM'nin "kozmik odası"  olarak nitelenen Soru Hazırlama ve Geliştirme Daire Başkanlığında arama  başlatıldı.

Alınan bilgiye göre, aramalarda, soruların hazırlandığı ve yüklendiği  sunucularla veri kaybı ve sızıntı önleme programlarının kurulu olduğu sunucu  bilgisayarların imajları alınacak.

SIR CİHAZINA KAYDEDİLİYORDU

ÖSYM'de soru hazırlama biriminde toplanan sorular, matbaaya giderken  TÜBİTAK'ın geliştirdiği "sır cihazı" adı altında bir cihaza kaydediliyordu.  Sınavlarda soruların "sır cihazı"na yüklenirken Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ)  mensupları tarafından yedeklenerek dışarıya sızdırıldığı tespit edilmişti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER