Örnek duyarlılık

Samsun'daki Güçten Düşmüş Sahipsiz Hayvan Bakım Merkezi'nde 25 dönüm alanda, 250 evcil hayvanın gömülü olduğu mezarlık bulunuyor. Doğal taştan yapılan mezar taşlarında ölen kedi ve köpeklerin isimleri yazıyor

Örnek duyarlılık

Kentteki sokak hayvanlarının doğal yaşam alanlarında bakımı için Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından 2013 yılında, 156 dönüm alan üzerine, Güçten Düşmüş Sahipsiz Hayvan Bakım Merkezi kuruldu. Merkezde tam donanımlı veteriner kliniği, kedi kasabası, sevgi evi, sahiplendirme alanı, yavru hayvan bölümlerinin yanı sıra evcil hayvan mezarlığı da yer alıyor. 5 dönümlük alanda oluşturulan evcil hayvan mezarlığının arazisi, talep artınca geçen yıl 25 dönüme çıkarıldı. 250 evcil hayvanın gömüldüğü olduğu mezarlıkta, doğal taştan yapılan mezar taşlarında ölen hayvanların isimleri yer alıyor. Bazı hayvanseverler ölen evcil hayvanlarının mezarlarına çiçek ekiyor.

ÜCRETSİZ HİZMET

Hayvanların defin işlemleri ve mezarları için ücretsiz hizmet verdiklerini söyleyen Samsun Büyükşehir Belediyesi Veteriner İşleri Şube Müdürü Nurhan İşler, "Yaşam süresini tamamlayan, bir travma sonucu ölen veya bir viral hastalık sonucu tedavilerinin olumlu sonuçlanmaması nedeniyle hayatını kaybeden evcil hayvanları daha önce vatandaşlarımız ormanlık alanlara gömüyor ya da atıyor, çöp istasyonlarına atıyor ya da evlerinin yakınındaki boş alanlara gömüyor veya atıyorlardı. Ancak bu durum birçok hastalığın yayılmasına neden oluyordu. Bu durumun önüne geçebilmek adına, biz, ölmüş olan hayvanların evcil hayvan mezarlığı alanı içindeki gömü alanına gömülmesini sağladık" dedi.

Kaynak: DHA

Erkan Kaya

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER