Operasyon Başladı! Uçaklar hedefleri vurdu

Afrin operasyonu başladı.

Operasyon Başladı! Uçaklar hedefleri vurdu

ÖSO birlikleri Afrin'e girdi. 7 bölgede 72 uçakla aralarında Minniğ Havalimanının da bulunduğu 108 hedef vuruldu. 

Afrin operasyonu fiilen başladı. Türk jetleri, Afrin sınırındaki terör mevzilerini vuruyor. Özgür Suriye Ordusuna bağlı birliklerin bir kısmı, terör örgütü PYD/PKK'nın Afrin'de işgal ettiği alanlara girmeye başladı. TSK, harekata katılan 72 uçağın üslerine geri döndüğünü duyurdu. Uçakların dönmesinin ardından Hatay'ın sınır bölgesine tank ve zırhlı araç sevkiyatı başlatıldı, bölgede bulunan bazı tanklar ise sınıra yakın noktalara konuşlandırıldı.

Türk savaş uçaklarının operasyon sırasında Suriye Hava Sahası'nı kullandı. Harekatın adının Zeytin Dalı olduğunu duyuran TSK, "Zeytin Dalı Harekatı kapsamında PYD hedeflerinin yanı sıra DEAŞ hedefleri de vurulmaktadır" dedi.

BAŞBAKAN KARARGAH'A GİTTİ

Başbakan Yıldırım, Zeytin Dalı Harekatı'na ilişkin bilgi almak üzere Genelkurmay Karargahı'na gitti.

MHP Lideri Devlet Bahçeli ile görüşmesinin ardından ortak basın toplantısı düzenleyen Başbakan Binali Yıldırım, kara unsurlarının yarın gelişmelere göre operasyona dahil olacağı bilgisini verdi.

ÖSO'DAN KRİTİK UYARI

Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) Genel Komutanlığı, Afrin'deki sivillerin zarar görmemesi için terör örgütü PYD'nin karargahlarından uzaklaşmaları konusunda uyarıda bulundu. ÖSO tarafından yapılan açıklamada "ÖSO Genel Komutanlığı, Afrin'deki sivil halkın terör örgütü PYD'nin askeri karargahlarından uzaklaşmaları önemle duyuruyor" denildi.

72 UÇAK VURUP DÖNDÜ

TSK, harekata katılan 72 uçağın üslerine geri döndüğünü duyurdu. Uçakların dönmesinin ardından bölgede hareketlilik devam ederken Hatay'ın sınır bölgesine tank ve zırhlı araç sevkiyatı başlatıldığı, bölgede bulunan bazı tankların ise sınıra yakın noktalara konuşlandırıldığı öğrenildi.

108 HEDEF VURULDU

TSK operasyonun başlamasının ardından 2 saatlik bilançoyu açıkladı. Açıklamada örgütün teröristleri, sivillermiş gibi gösterdiği bilgisi verildi. TSK, bölgedeki 113 PYD hedefinden 108'inin vurulduğunu, ölen ve yaralananların tamamının PYD'li olduğunu duyurdu.

Türk savaş uçakları, terör örgütü PYD/PKK'nın işgalindeki Minniğ askeri havaalanını vurdu.

AFRİN'DE PATLAMA SESLERİ

Diyarbakır 8. Ana Jet üssünde hareketlilik başladı. Jet üssünde konuşlu bulunan uçaklardan 8 F-16 savuş uçağı tam teçhizatlı ve bomba yüklü olarak peş peşe havalanarak Suriye tarafına hareket etti. Türk uçaklarının sınır hattından geçişinin ardından Afrin tarafından patlama sesleri duyuldu.

Özgür Suriye Ordusuna (ÖSO) bağlı birliklerin bir kısmı, Suriye'de terör örgütü PYD/PKK'nın işgal ettiği alanlara girmeye başladı.


Türk Silahlı Kuvvetleri unsurlarının gün içerisinde önceden belirlenen terör hedeflerine yönelik top atışlarının ardından Suriye'nin değişik bölgelerinden sevk edilen ÖSO mensupları, zırhlı araçlarıyla Kilis-Hatay hudut hattında ilerleyerek bazı noktalardan Afrin tarafına geçiş yaptı.

ÖSO birliklerinin şu ana kadar herhangi bir direnişle karşılaşmadığı belirtildi.

GÖZLEM NOKTALARI BOMBALANDI

İdlib'deki AA muhabirlerinin aktardığı son dakika gelişmesine göre, Türk savaş uçakları, Afrin'in Türkiye sınırı hattındaki Cinderis beldesine bağlı Celeme, Himdiye, Haclar, Freriye ve Tel Sellür köylerindeki PYD/PKK'ya ait gözlem noktaları ve hedeflerini bombaladı.

TSK, bölgedeki PYD/PKK hedeflerinin yanı sıra DEAŞ'a ait hedeflerin de vurulduğunu, PYD/PKK'nın sivilleri canlı kalkan olarak olarak kullandığını duyurdu.

TSK HAREKATIN ADINI AÇIKLADI: ZEYTİN DALI

Genelkurmay Başkanlığından, Afrin operasyonunun, " Zeytin Dalı Harekatı" adıyla saat 17.00'den itibaren başladığı bildirildi.

Genelkurmay Başkanlığının internet sitesinden Afrin operasyonuna ilişkin açıklama yapıldı.


TSK'dan yapılan açıklamada "Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından, hudutlarımızda ve bölgede güvenlik ve istikrarı sağlamak maksadıyla, Suriye'nin kuzeybatısında Afrin bölgesinde, PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ'a mensup teröristleri etkisiz hale getirmek ve dost ve kardeş bölge halkını bunların baskı ve zulmünden kurtarmak üzere, 20 Ocak 2018 saat 17.00'den itibaren 'Zeytin Dalı Harekatı' başlatılmıştır." ifadesi kullanıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, duyurmuştu: Afrin operasyonu sahada fiilen başladı, bunu Münbiç takip edecek.
Başbakan Yıldırım, Almanya'da bulunan CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nu telefonla arayarak Afrin'deki Zeytin Dalı Harekatı'na ilişkin bilgi verdi.


"HASTANELERE KALDIRILANLARIN TÜMÜ TERÖRİST"

Operasyonun başlamasının ardından TSK'dan yapılan açıklamada "Hastanelere getirilen ölü ve yaralıların tümünün PYD/PKKlı olduğu öğrenildi." denildi.

Güncelleme Tarihi: 20 Ocak 2018, 22:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER