OMÜ dünya standartlarında eğitim revizyonuna gidiyor 

-Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) bünyesinde eğitim kalitesinin artırılması, Dünya standartlarında Türkiye’nin ihtiyaçları ön planda tutularak yeni eğitim müfredatlarının uygulamaya sokulması için çalışma başlattı

OMÜ dünya standartlarında eğitim revizyonuna gidiyor 

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) fakültelerde eğitim müfredatının güncellenmesi ve kalitenin daha da artırılması için çalışma başlattı. İlk olarak İlahiyat Fakültesi bünyesinde başlan revizyon kapsamında bilim insanlarının görüşleri alınıyor.
1945 yılında eğitim hayatına başlayan OMÜ, yenilikçi eğitim anlayışı çalışmaları kapsamında ihtiyaçlar doğrultusunda müfredat güncellemesine gidecek. Oluşturduğu bilim kurulu ile ilk toplantısını gerçekleştiren üniversitede eğitim kalitesinin artırılması, Dünya standartlarında Türkiye’nin ihtiyaçları ön planda tutularak yeni eğitim müfredatlarının uygulamaya sokulması hedefleniyor.
ilk olarak İlahiyat Fakültesi’nin ele alındığı çalışma kapsamında OMÜ Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal başkanlığında Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cengiz Batuk, İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Metin Yılmaz,  İlahiyat Fakültesi Dekan Yardımcıları, İlahiyat Fakültesi bölüm başkanları, anabilim dalı başkanları ve öğretim üyelerinin katılımıyla toplantı gerçekleşti. Toplantıda fakültenin amacı, yeterlilikleri ve genel durumu değerlendirilerek ders programlarının içeriği gözden geçirildi.
Üniversite bünyesindeki revizyon çalışmaları hakkında bilgi veren OMÜ Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal,  dünyadaki gelişmeleri dikkate alarak istihdam alanlarının beklentilerini karşılayan yeterlilik ve donanımda eksiği bulunmayan nitelikli öğrenciler yetiştirmek amacıyla eğitimde revizyona gidildiğini söyledi.

OMÜ’DE BÜYÜK REVİZYON 

19 fakülte, 1 yüksekokul, 12 meslek yüksekokulu, 2 enstitü, 1 konservatuvar ve 24 uygulama araştırma merkezinde çalışmaların sürdürüleceğini ifade eden Rektör Ünal, köklü bir çalışma yapılacağına dikkat çekti.
Köklü bir Üniversite olan OMÜ’nün büyük hedefleri olduğuna dikkat çeken Ünal, ”OMÜ’de yeni bir dönem başlatıyoruz. Fakültelerimizde ciddi bir revizyona gidiyoruz. İlk olarak İlahiyat Fakültesi’nden başladık. Mesleğin gerektirdiği asgari donanıma sahip, öğrendiklerini topluma başarıyla aktarabilen, meslek ahlâkına sahip örnek bireyler yetiştirmek istiyoruz. Dünya stantlarını en iyi şekilde üniversitemizde uygulayacağız.  Türkiye’nin önceliklerini de dikkate alarak en iyi müfredatı belirlemeye çalışacağız. Bilim insanlarından oluşan heyetimiz ortak bir istişare mekanizmasıyla bu süreci yönetecek” dedi.

İLK İLAHİYAT FAKÜLTESİ’NDEN BAŞLANDI 

İlahiyat Fakültesi’nde yürütülen çalışmaya değinen Ünal, açıklamalarını şöyle sürdürdü; “
“İlahiyat Fakültemiz taban puanı, başarı sıralaması ve mezunlarının KPSS başarı ortalamaları Türkiye ortalamasının üzerinde. Yapılacak revizyonla bu ortalamayı daha da yukarıya taşımayı hedefliyoruz. Güçlü akademik kadrosu, öz kaynak potansiyeli, kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşlarıyla iyi ilişkiler kurması, kampüs içinde yer alan camiye yakın olması, öğrencilerine barınma ve ulaşım imkânları sunmasını İlahiyat Fakültesinin güçlü yönleri olarak sıralayabiliriz.  Arapça dil eğitimi içeriği ve yeterliliği üzerinde çalışmalarımız olacak.”
Ünal,  yapılan çalışmaların daha kaliteli bir eğitim ile kente, ülkeye büyük faydalar sağlayacağına inandıkları da sözlerine ekledi.

Gercekbizde.com

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER