Olgunlaşma Enstitüsünde ‘Kutadgu Bilig’ Konferansı

UNESCO tarafından yazılışının 950. Yılında “2019 Kutadgu Bilig Yılı” ilan edilmesi münasebetiyle OMÜ öğretim üyesi Prof. Dr. Bekir ŞİŞMAN tarafından Samsun Olgunlaşma Enstitüsü Konferans Salonunda öğretmen ve öğreticilere yönelik “Kutadgu Bilig’e Bugünden Bakış” konulu bir konferans verildi.

Olgunlaşma Enstitüsünde  ‘Kutadgu Bilig’ Konferansı

Konferansta Kutadgu Bilig’in İslami Türk Edebiyatının ilk yazılı eseri olduğuna vurgu yapan Prof. Dr. Şişman konuşmasında Kutadgu Bilig’i tasavvufi mahiyette yazılmış bir öğüt kitabı, yöneticilerin başucu kitabı, tarihi bir ahlak, görgü ve protokol el kitabı olarak nitelendirdi.  Ayrıca eserde dört sembolik kişinin farklı zaman ve mekânlarda birbirleriyle yaptıkları konuşmaların esas alındığını ifade ederek; bu kişilerden Gündoğdu’nun (hükümdardır) adaleti, Aydoldu’nun (vezirdir) mutluluğu, Öğdülmüş’ün (vezirin oğludur) akıl ve bilgiyi, Odgurmuş’un (vezirin kardeşidir) da akıbet ve hayatın sonunu sembolize ettiğini belirtti.

‘TARİHİN BAŞYAPITLARINDAN’

Prof. Dr. Şişman konuşmasını daha sonra şöyle sürdürdü: “Yusuf Has Hacib’i, Kutadgu Bilig’i anlatmak benim için gurur verici bir olaydır. Gençlerimizin, öğrencilerimizin, yöneticilerimizin, siyasetçilerimizin ve hatta bütün memurlarımızın okuması gereken bir başucu mahiyetindeki bu kitap maalesef bugüne kadar gerekli ilgiyi göremedi. Her cümlesinde ilkeli ve erdemli olmayı öğütleyen bu eser Türk ve Dünya tarihinin başyapıtlarındandır. Ben bu kitabı bir kez daha okuduktan sonra geçmiş kültürel birikimimizle bir kez daha yüzleşme fırsatı buldum ve ne kadar asil bir geçmişe ve zengin bir kültürel derinliğe sahip olduğumuzu anladım. Eserde özellikle günümüzde bütün insanlığın ihtiyacı olan hak, hukuk, adalet, eşitlik, erdemlilik, siyasi derinlik gibi kavramların üzerinde durulduğunu gördüm. Burada devlet yönetiminden devlette yükselmeye, memurun vasıflarından alacağı maaşa, insan ilişkilerinden âdab-ı muaşerete kadar pek çok konuda detaylı bilgi verilmektedir. Yine bu eser; İnsan olmayı ve insanı hayata hazırlamayı, kul olmayı ve kulu ahrete hazırlamayı amaç edinen, hem dünyevi hem uhrevi yönü bulunan, insanın iki cihan saadetini hedefleyen didaktik, alegorik ve tasavvufi mahiyette bir eserdir.” Konferansın sonunda konuşmacı Prof. Dr. Bekir Şişman’a Samsun Olgunlaşma Enstitüsü Müdürü Fatma Arslan tarafından kurumca bastırılan ‘Anadolu-Selçuklu Koleksiyonu’ ve ‘Osmanlı Saray Giysileri Koleksiyonu’ isimli iki kitap armağan etti.

Gazete Gerçek

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER