Okul servislerine çifte standart

Türkiye Trafik Kazalarını Önleme Derneği (TTKÖD) Samsun Şube Başkanı Dursun Kavuran, bazı okul aile birlikleri yönetimlerince, öğrenci servislerine, okul bahçesine giriş izni konusunda çifte standart uygulandığını söyledi

Okul servislerine çifte standart

Bazı okul aile birliklerince, bazı okul servis araçlarının okul bahçesine alınmadığını belirten Türkiye Trafik Kazalarını Önleme Derneği (TTKÖD) Samsun Şube Başkanı Dursun Kavuran, okul önlerindeki yığılmaların öğrenciler açısından ciddi tehlike oluşturduğunun altını çizdi.

‘DIŞARIDA BIRAKMA YETKİLERİ YOKTUR’

Dursun Kavuran, “Okul servis sürücüleri, öğrencilerine can ve mal güvenliğinden sorumlu olan önemli mekanizmadan biridir. Okul servis sürücülerimiz zaman zaman, okul önlerinde sorunlar yaşamaktadır. Okulların önünde giriş ve çıkış saatlerinde yığılmalar yaşanmaktadır. Bu yığılmaların nedenlerinden biri de, bazı okul aile birlikleri tarafından servis araçlarının okul bahçesine girmelerine izin vermemesidir. Okul aile birliklerinin herhangi bir şekilde ihale edilen servis araçlarını okul bahçesine alıp, diğer servis araçlarını dışarıda bırakma yetkisi yoktur. Okul servis araçlarının, öğrencilerin sağlığı ve can güvenliği açısından bahçesi müsait olan okullarda, okul bahçesinde indirme ve bindirme yapmaları gerekmektedir. Bu hizmete okul aile birliklerinin ‘dur’ deme yetkisinin olmadığını bilmeleri gerekmektedir. Unutulmamalıdır ki, okul önünde yaşanan yığılmalarda esnasında yaşanabilecek en ufak bir kaza, çocuklarımızın hayatını tehlikeye atacaktır” diye konuştu.

Gazete Gerçek

Erkan Kaya

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER