Okul servisleri hostes olarak eşlerini çalıştırıyor

Samsun Servisçiler Odası Başkanı Hüseyin Binay, 14 yaşa kadar öğrenci taşıyan araçlarda lise mezunu hostes zorunluluğu geldiğini, şoförlerin hostes çalıştırma gücü olmadığı için eşlerini çalıştırdıklarını söyledi

Okul servisleri hostes  olarak eşlerini çalıştırıyor

Samsun Servisçiler Odası Başkanı Hüseyin Binay, Samsun'da 985 servis aracı olduğunu ve 830 tanesinin ilköğretim ve lise seviyesindeki okullara servisi yaptığını belirterek, “830 servis aracının 14 yaşa kadar olanlar için hostes çalıştırma zorunluluğu var. Hostes uygulaması ülkemizde yaşanan olumsuz olayların önüne geçmesi açısından güzel bir uygulama ama hosteslerin lise mezunu olma zorunluluğu bizleri zor durumda bırakmakta. Hostesler 30 saat eğitimden geçtikten sonra sertifika almakta. Sertifika alan hostesler maaş ve SSK istemekte. Bu da ayda 2 bin 500 TL'yi bulmakta. Şoför esnafımız kendisi ayda bu kadar kazanamamaktadır" dedi.

LİSE MEZUNU ŞARTI OLMASIN

Çözüm olarak şoför esnafının hostes olarak eşlerini çalıştırdıklarını vurgulayan Binay, "Meclisin açılmasının ardından 2016 yılında hayata geçirilen hostes uygulamasından lise mezunu olma zorunluluğunun kaldırılması için çalışma yapılmasını istiyoruz. Konuyla ilgili 6 bakanlık ilgilenmekte. Okullar açılmadan önce Türkiye genelinde faaliyet gösteren 200 bin servisçi adına Milli Eğitim Bakanı ile görüşülmüş ve durum kendisine iletilmiştir. Yardımcı olacağı ve diğer bakanlıklarla görüşerek konunun çözüme ulaşması için çalışma yapacağı sözünü almış bulunuyoruz" diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER