OKA'nın bölgesel kalkınma destekleri arttırıldı

Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı'nın 2019 yılında kar amacı gütmeyen kuruluşlar için verdiği fizibilite ve teknik desteği revize edilerek, arttırıldı. Buna göre her iki desteğin toplamın bütçesi 1 milyon 900 bin TL'den 3 milyon 800 bin TL'ye çıkarıldı

OKA'nın bölgesel kalkınma destekleri arttırıldı

Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı, 2019 yılı bütçesinden finanse edilmek üzere kar amacı gütmeyen kurum ve kuruluşlar için ‘Fizibilite Desteği Programı’ ve ‘Teknik Destek Programı’ için ilana çıktı. Destek programlarının bütçeleri yeniden revize edilerek, yükseltildi. Buna göre her iki desteğin toplamın bütçesi 1 milyon 900 bin TL'den 3 milyon 800 bin TL'ye çıkarıldı

2 MİLYON 400 BİN TL’YE ÇIKARILDI

OKA tarafından sağlanacak fizibilite desteği ile Samsun'un da aralarında bulunduğu TR83 bölgesinde bölge ekonomisine yönelik tehdit ve risklerin önlenmesine, bölgenin yenilik ve girişimcilik kapasitesinin geliştirilmesine yönelik projeler desteklenecek. 1 milyon 200 bin TL bütçesi bulunan bu programın bütçesi revize edilerek,  2 milyon 400 bin TL'ye yükseldi. Bu destek kapsamında proje başına; yatırım tutarı 10 milyon TL’nin altında olan projelerin fizibilite desteği talepleri için 20 bin TL’den 150 bin TL’ye kadar, yatırım tutarı 10 milyon TL ve üzerinde olan projelerin fizibilite desteği talepleri için de 20 bin TL’den 200 bin TL’ye kadar destek verilecek.

KİMLER YARARLANACAK?

Program çerçevesinde; Yeşilırmak Havzası Bölgesel Gelişme Ana Planında yer alan proje ve eylem önerilerinin hayata geçirilmesine, sağlık endüstrisinin geliştirilmesine, sosyal kalkınma ve yenilikçilik alanlarında doğa ve tarih turizminin geliştirilmesine yönelik projeler desteklenecek. Bölgesel yenilik ve girişimcilik altyapısının üniversiteler, Organize Sanayi Bölgeleri, Küçük Sanayi Siteleri, İş Geliştirme Merkezleri, Teknoparklar, kuluçka merkezleri güçlendirilmesinin yanı sıra, kirlilik, doğal afetler, can ve mal güvenliğine yönelik riskleri azaltıcı projelendirme çalışmalarına destek verilecek.

TEKNİK DESTEK BÜTÇESİ DE YÜKSELTİLDİ

Öte yandan OKA 2019 yılı bütçesinden finanse edilmek üzere kar amacı gütmeyen kurum ve kuruluşlar için ‘Teknik Destek Programı’nın 700 bin lira bütçesi de revize edilerek 1 milyon 400 bin TL'ye yükseltildi. Bu programda, proje başına eğitim talepleri için 20 bin TL, danışmanlık ve diğer teknik destek talepleri için 30 bin TL azami destek sağlanacak. Program kapsamında sivil toplumun ve özel kesimin güçlendirilmesi de hedefleniyor.

Gazete Gerçek

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER