OHAL uzatıldı peki ya süresi ?

OHAL’in uzatılmasına ilişkin hazırlanan Başbakanlık Tezkeresi 3 ay süreyle daha uzatıldı. Karar meclis genel kurulda kabul edildi.

OHAL uzatıldı peki ya süresi ?

 OHAL'in 3 ay daha uzatılmasının görüşüldüğü TBMM Genel Kurulu’nda konuşan AK Parti İzmir Milletvekili Hamza Dağ, 16 Temmuz sabahı aydınlığa uyandıklarını belirterek, Türkü, Kürdü, Lazı, Çerkezi, Abhazı Meclis'in bahçesini tıka basa doldurduklarını ifade etti. Dağ, “O gece bu millet adeta Malazgirt’i, İstanbul’un fethini, denize askerini süren Fatih’in torunları olduğunu, Çanakkale’yi tekrar yaşadı. Bunu bütün genleriyle ortaya koydu” dedi.
15 Temmuz’a gidilirken çok önemli süreçlerin yaşandığını ifade eden Dağ, “15 Temmuz 2016’yı Gezi olaylarından sonra yaşanan süreçten ayrı tutmak mümkün değil. O süreci biz bugün de beraber aynı bağlamda düşünmek zorundayız. Mayıs ayının 13’ünde dostane gibi gözüken Gezi olaylarında 81 ilin tamamında vandallığa varan sokakların tahrip edildiği, seçilmiş hükümeti zor durumda bırakmak için eyleme dönüşen bir hadiseyi hep birlikte yaşadık. 15 Temmuz 2016’ya gelirken 17- 25 Aralık seçim endeksi darbe girişimini ayrı düşünmemiz mümkün değil. 15 Temmuz 2016’da silahlarla, milletin vergileriyle alınan toplarla, tanklarla, uçaklarla o işlemi gerçekleştirenler yine bu milletin verdiği yetkiyle 17-25 Aralık’ta darbe teşebbüsünde bulundular” ifadelerini kullandı.

MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay ise, OHAL’in 21 Temmuz tarihinde kabul edildiğini hatırlatarak, gerek Türkiye’deki, gerek Türkiye dışındaki yansımalarının devam ettiğini kaydetti. Akçay, 15 Temmuz’da Türkiye’yi sonu belli olmayan mecralara sürükleyecek bir darbe girişimi ve terör saldırısı ile karşı karşıya kaldıklarını söyleyerek, “Tüm kurumlarla, ekonomik ve sosyal hayatın her bir hücresine çöreklenmiş bir hain örgütün organize saldırısıyla mücadele ettik. Hamdolsun bu emperyalist küresel projeye ‘dur’ dedik. Vatan kaybının sınır hattına geldiği noktada büyük Türk milletinin feraseti ve dirayeti ile ayağa kalktık. Bizler kutsal çatı altında, bombaların ve mermilerin gölgesi altında, vatandaşlarımızı meydanlarda, sokaklarda devletimizi yıkılmaktan, milletimizi ve vatanımızı parçalanmaktan kurtardılar. 15 Temmuz şaka, oyun, tiyatro, senaryo değildi, 15 Temmuz ‘kontrollü darbe’ hiç değildi. Devletimiz taşeron bir terör örgütü tarafından ele geçirilmek istendi” ifadelerini kullandı.
Görüşmelerin ardından yapılan oylamada OHAL'in uzatılması kabul edildi.  

Güncelleme Tarihi: 18 Ekim 2017, 10:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER