Öğretmen maaşları eridi

CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, öğretmen maaşlarının son 16 yılda adeta eridiğini belirterek, “Geçim sıkıntısı çeken öğretmenlerin sınıflarında verimli olmaları beklenemez” dedi

Öğretmen maaşları eridi

CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, son 16 yılda eğitim yatırımlarına ayrılan paylar azalırken, öğretmenlerin maaşlarında da büyük erime yaşandığını belirtti.

EĞİTİME AYRILAN PAY DA AZALDI

CHP Milletvekili Zeybek, Türkiye'de eğitim ve öğretimin bilimden uzaklaşırken, dini eğitime ağırlık verildiğini ifade etti. Hükümetin tasarruf tedbirlerinin Milli Eğitim Bakanlığı bütçesinde azalmalara sebep olduğunu da vurgulayan Zeybek, MEB'in yatırımlarına ayrılan payın 2002 yılında yüzde 17,8 iken yıllar itibarı ile azalarak 2019 yılında 4,8 seviyesine indiğini söyledi. Zeybek, “Milli Eğitim Bakanlığı'nın bütçe rakamları önceki yıllara göre artmış gibi görünse de;  gerçekte sürekli azalma yönünde olduğu görülmektedir. Eğitim harcamalarından kesinti yapılmasını doğru bulmadığımız gibi eğitimde kaynakların artırılmasından yanayız. Eğitim harcamalarından tasarruf olmaz” dedi.

ÖĞRETMENLER GEÇİM SIKINTISI ÇEKİYOR

Kalkınmanın ve gelişmenin temel şartının, toplumun tamamının nitelikli eğitim almasına bağlı olduğunu da vurgulayan Zeybek, “Çağı yakalamanın en önemli koşulu eğitimden geçmektedir. Eğitim, doğmalarla değil bilimsel ve özgürce düşünen, sorgulayabilen şüpheci insanları yetiştirmektir. 16 yıllık iktidarın, 24 Kasım Öğretmenler Günü öncesi ve sonrasında verilen sözlerin tutulmadığını görüyoruz. Eğitim yatırımlarına yarılan paylar azalırken, öğretmenlerin maaşlarında da büyük erime yaşanmaktadır. Geçim sıkıntısı çeken öğretmenlerin sınıflarında verimli olmaları beklenemez. Eğitimde çağı yakalamak hedefleniyorsa; öğretmenlerin özgür ve bilimsel düşünen, tartışabilen, ekonomik olarak da rahat olmaları sağlanmalıdır” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER