Öğretmen ihtiyaç listesi açıklandı

Samsun İl Milli Eğitim Müdürlüğü, 2019 yılı öğretmen ihtiyaç listesini açıkladı. 17 ilçede toplam bin 189 öğretmen kontenjanı oluşturuldu. Bu kontenjanların 223'ü özel eğitim, 200'ü din kültürü ve ahlak bilgisi, 74'ü ise Arapça öğretmenliğine tahsis edildi. Fen bilimleri, matematik ve sosyal bilimler öğretmenleri için belirlenen kontenjanlar ise şaşırtıcı derecede az

Öğretmen ihtiyaç listesi açıklandı

İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Samsun'un öğretmen ihtiyaç listesini kamuoyuna duyurdu. En fazla öğretmen kontenjanı din kültürü ve ahlak bilgisi, özel eğitim öğretmenliği ile Arapça öğretmenliğine ayrıldı. Matematik, Türkçe, fen bilimleri, fizik, kimya ve müzik gibi branşlar için öğretmen kontenjanları ise oldukça düşük tutuldu.

TOPLAM İHTİYAÇ BİN 189 ÖĞRETMEN

Samsun Mili Eğitim Müdürlüğü'nce açıklanan öğretmen ihtiyaç listesinde, merkez ve 17 ilçede toplam bin 189 öğretmene ihtiyaç duyduğu duyuruldu. İhtiyaç duyulan tüm ders branşlarının ayrı ayrı, ilçe ilçe, okul okul açıklandığı listede en fazla kontenjanın özel eğitim öğretmenliğine ayrılması dikkat çekti. Buna göre Samsun'un öğretmen alımında toplam 223 özel eğitim öğretmeni için norm kadro oluşturuldu.

200’Ü DİN KÜLTÜRÜ VE AHLAK BİLGİSİ ÖĞRETMENİ

Milli Eğitim Müdürlüğü geçtiğimiz günlerde açıkladığı öğretmen ihtiyaç listesinde özel eğitimden sonra en fazla kontenjanı din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenliğine tahsis etti. Bunun için müdürlük 200 din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeni alımı yapacak. Din kültürü öğretmenliği için en fazla kadro tahsis edilen ilçeler ise 31 öğretmenle Vezirköprü ile 30 öğretmenle Çarşamba olarak belirlendi.

ARAPÇA ÖĞRETMENLİĞİNE DE KADRO YÜKSEK TUTULDU

Mili Eğitim Müdürlüğü'nün ihtiyaç listesinde en fazla kadro belirlediği diğer bir branş da Arapça öğretmenliği oldu. Buna göre Samsun'da Arapça öğretmenliği için 74 öğretmen kadrosu oluşturuldu. Milli Eğitim Bakanlığı'nın yeni açıkladığı lise eğitim modelinde matematik, fen bilimleri derslerini seçmeli hale getirdiğine yönelik tartışmalar devam ederken Samsun'un öğretmen ihtiyaç listesinde bu branşlara oldukça düşük sayıda kontenjan ayrılması da dikkatlerden kaçmadı. Buna göre; fen bilimleri ve teknoloji öğretmenliği için 26, fizik öğretmenliği için 1, biyoloji öğretmenliği için 4, ilköğretim matematik öğretmenliği için 33, kimya öğretmenliği için 6, matematik öğretmenliği için 9, sosyal bilgiler öğretmenliği için 10, tarih öğretmenliği için 3, Türk dili ve edebiyatı öğretmenliği için 6, Türkçe öğretmenliği için de 20 kadro oluşturuldu. 

İNGİLİZCE’DE ÖĞRETMEN İHTİYACI 43, MÜZİKTE 22

Milli Eğitim Müdürlüğü Samsun'un toplam İngilizce öğretmeni ihtiyacını ise 43 olarak belirlerken, müzik öğretmenliğine 22, rehberlik öğretmenliğine 38, teknoloji ve tasarım öğretmenliğine 18, coğrafya öğretmenliğine 3, fizik öğretmenliği için de sadece 1 öğretmene ihtiyaç duyulduğunu duyurdu.

Gazete Gerçek

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER