Öğrenciler dersleri oyunla öğreniyor

Samsun'da, sınıfları ve okul bahçesi oyun alanı haline getirilen Kalkancı İlkokulu'nda tüm dersler, öğrencilere oyunlar oynatılarak öğretiliyor.

Öğrenciler dersleri oyunla öğreniyor

‘Oyun temelli eğitim modeli’ kapsamında, Kalkancı İlkokulu idaresi, sınıflara ve okul bahçesine oyun alanları oluşturdu. Okul öğretmenleri, haftanın bir günü kendi aralarında toplantı yaparak matematik, Türkçe, fen bilgisi, İngilizce gibi temel derslerde öğretici oyunlar hazırlıyor. Bu oyunlar, bir hafta boyunca öğrencilere sınıfta ve bahçede oynatılıyor. Okul müdürü Sezai Tiryaki, oyun temelli eğitim modeline 1,5 ay önce başladıklarını söyledi. Öğretmenlerin oyun hazırlama ve drama gibi konularda eğitim aldığını aktaran Tiryaki, "Okulda birinci sınıftan dördüncü sınıfa kadar öğrencilerimizin tüm derslerini oyun temelli olarak dizayn ettik. Öğretmenlerimiz hazırladıkları senaryolar, kurguladıkları oyunlarla çocukları ders içinde aktif hale getiriyor. Klasik eğitim sisteminde sınıftaki çocukların yüzde 55'i dersin içinde aktif olurken, bu modelle tamamı dersin içinde oluyor" dedi.

‘DAHA MUTLU HİSSEDİYORLAR’

Çocukların oynadığı her oyunun bir değeri ve öğretici yanı bulunduğunu vurgulayan Tiryaki, "Oyun oynarken çocuklar kendilerini daha mutlu hissederken, dersi öğrenme konusunda da daha istekli oluyor. Tabii öğretmenlerimizin de kendini hazır hale getirmesi gerekiyor. Okulda her hafta kendi aralarında toplantı yaparak oyunlar hazırlıyor, bu oyunlarla öğrencilere sınıfta ve bahçede dersleri oynatarak öğretiyorlar" ifadesini kullandı.

‘EĞLENCELİ BİR ÖĞRENME MODELİ’

Okul öğretmenlerinden Gözde Yılmaz da okulda oyun temelli bir model uygulandığına işaret ederek, "Hiçbir öğrenci ayırt edilmeden, çocuklar eğlenerek eğitim alıyor. Öğretmenler olarak bizim için oyun eğlenceli bir iş, öğrencilerimiz için ise eğlenceli bir öğrenme modeli" diye konuştu.

Kaynak: AA

Erkan Kaya

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER