Obama'dan Flaş Karar!

ABD Savunma Bakanı Ashton Carter, Başkan Barack Obama’nın ilk defa bir kadını muharebe komutanlığına aday gösterdiğini söyledi.

Obama'dan Flaş Karar!
Carter, ABD’de Politico dergisinin “Oyun kitabı kahvaltısı” adlı sabah programına katılarak gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Carter, Hava Kuvvetlerinde general olarak görev yapan Lori Robinson’un Obamatarafından ABD Kuzey Komutanlığına aday gösterildiğini bildirdi.

Atamanın gerçekleşmesi durumunda ABD tarihinde ilk defa bir kadının muharebe komutanlığı görevine getirileceğini belirten Carter, “Bu farklı bir durumu göstermektedir. Çok sayıda son derece güçlü kadın görevli yetişmektedir ve Lori kesinlikle bu göreve uymaktadır” dedi.

Obama’nın gösterdiği adayın göreve başlaması için Senato’nun onayı gerekiyor.

Carter program da ayrıca, Kuzey Kore ve terör örgütü DAEŞ konularına ilişkin soruları cevapladı.

Kuzey Kore’nin nükleer denemelerini “provokatif” olarak değerlendiren Carter, ABD’nin Güney Kore’de bulunan askerlerinin Kuzey Kore’ye saldırmak için hazır bir halde beklediğini ifade ederek “Bu gece savaşacakmışız gibi hazırız” dedi. 

DAEŞ’e karşı yürütülen mücadele hakkında da bilgi veren Carter, Obama’nın Başkanlık görevi süresi içerisinde Rakka’nın alınıp alınamayacağı yönündeki bir soruya sadece “Umut ediyorum” cevabını verdi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER