O şirketten açıklama

Samsun’un Çarşamba ilçesinde kurulması kararlaştırılan ve tartışmalara neden olan biyokütle enerji santrali ile ilgili olarak yatırım sahibi Oltan Köleoğlu Enerji (OKE) şirketinden açıklama geldi

O şirketten açıklama

Samsun’un Çarşamba ilçesinde kurulması kararlaştırılan ve tartışmalara neden olan biyokütle enerji santrali ile ilgili olarak yatırım sahibi Oltan Köleoğlu Enerji (OKE) şirketinden açıklama geldi. Açıklamada, santralin hava ve çevre kirliliği oluşturmasının söz konusu olmadığı ifade edildi. Biyokütlenin yenilenebilir enerji türlerinden biri olduğu ifade edilen açıklamada, "Yenilenebilir enerji türleri içerisinde biyokütle anahtar bir rol oynamaktadır. Çünkü güneş panelleri güneş varken elektrik üretebilmekte, rüzgar santralleri rüzgar varken çalışabilmektedir. Hava durumundan bağımsız olarak düzenli ve sürekli çalışabilecek en önemli yenilenebilir enerji kaynaklarından birisi biyokütle enerjisidir. Biyokütle enerjisinin teşviki, AB’nin ve çoğu üye devletin politik gündeminde en büyük önceliktir. Avrupa'da ulusal biyokütle eylem planları yapılmış ve uygulamaya konulmuştur" denildi.

BATIDA YAYIN OLARAK KULLANILIYOR

Biyokütle enerji santrallerinin ABD’de, İngiltere’de ve Avrupa’da yoğun olarak kullanıldığı vurgulanan açıklamada, "Biyokütle enerji santrali sayesinde kontrolsüz olarak yakılan ve toprağı, havayı ekosistemi kirleten toprak verimliğini düşüren ciddi bir sorun olan anız yakımının önüne geçilebilecek, Bölge çiftçisinden tarımsal atıkları satın alınarak ekonomiye katkıda bulunulacak ve yeni iş imkânları oluşturulacak, yerli ve milli enerji üreterek Türkiye’nin stratejik meselesi olan enerji güvenliği konusunda katkıda bulunulacaktır. Proje kapsamında yatırım döneminde aşamalı olarak 250, işletme döneminde ise santral ve saha ekipleri ile toplamda yaklaşık 100 kişilik istihdam sağlanacaktır" ifadelerine yer verildi.

   

MECİTÖZÜ'NE DAVET

Santralin kurulumu için gerekenlerin yasalar ve mevzuat çerçevesinde gerçekleştirildiği de belirtilen açıklamada, "Santralimizde kullanacak olduğumuz bitkisel atıkların çiftçilerden satın alınmasına da başlanılmıştır. Bu vesile ile inşa edilecek enerji santrali ile ilgili olarak bazı çevrelerce kasıtlı olarak yanlış bilgilendirmeleri bu tür santralleri yerinde görmek isteyen herkesi, Çorum Mecitözü’nde 2 yıl önce üretime geçen ve ülkemizin değişik yörelerinde bulunanları da yerinde görmeye davet ediyoruz" denildi.  

HABER MERKEZİ

Gazete Gerçek

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER