O GELENEK DEĞİŞTİ

Osmanlı İmparatorluğu döneminden bugüne gelen altın takma geleneği, yerini her geçen dönem dönüşüme uğruyor. Sikkeden tam altına, tam altından çeyrek altına, çeyrek altından gram altına evrilen gelenek, ekonomik dalgalanmalarla yerini 100 TL’lik banknotlara bıraktı

O GELENEK DEĞİŞTİ

Osmanlı İmparatorluğu’nda Sultan Abdulaziz Han, Sultan II. Abdulhamit Han ve Sultan Reşat Han dönemlerinden Cumhuriyet Dönemi’ne uzanan ve günümüze gelen altın takma geleneği, evrim geçiriyor. Dönem dönem yaşanan ekonomik gelişmeler; sikke altını çeyrek altına, çeyrek altını gram altına, gram altını da şimdilerde 100 TL’lik banknotlara dönüştürdü. Samsun Kuyumcular Odası Başkanı Salih Özman, bugün düğünlere gidip bakıldığında, gelin ve damada altın yerine daha fazla 100 TL’lik banknot takıldığını ifade etti.

OSMANLI’DA 1 HAMİT LİRA, 
1 REŞAT LİRA, 1 AZİZ LİRA TAKILIRDI
Salih Özman, “Osmanlı İmparatorluğu döneminde Sultan Abdulhamit, Sultan Reşat ve Sultan Abdulaziz’in dönemlerinde bastırdığı sikke altınlar vardı. O dönemlerden buyana altın takma geleneği, Türklerde devam etmektedir. Ayrıca, Cumhuriyet Dönemi’nden de bu günlere uzanan bu gelenek, bizlerde yardımlaşma anlamına gelmektedir. Osmanlıda Hamit Lira, Reşat Lira, Aziz Lira takılırdı, Cumhuriyet’ten sonra da lira takılırdı. Kısacası Türkler, uzun dönemler düğünlerde, nişanlarda, sünnet törenlerinde, ev görmelerde veye çocuk görme ziyaretlerinde altın takmaya devam etmektedirler” diye konuştu.

CUMHURİYET DÖNEMİNDEN 
SONRA ÇEYREK ALTINA DÖNÜŞ
Ekonomik gelişmelerle, insanların maddi imkanlarında darlıklar yaşandığı için Osmanlı İmparatorluğu döneminde götürülen bir Reşat, bir Hamit veya bir Aziz liralar, Cumhuriyet Döneminde yeni sikkelerin basılması ile çeyrek altına dönüş yapmış. Son zamanlarda ise fiyatların yükselmesi ile bu gelenek de gram altına dönüş yaptı. Altın geleceği kesinlikle devam ediyor ancak, boyutu değişiyor” şeklinde konuştu.

2018’DE SAMSUN’DA 2017’YE ORANLA 
DAHA AZ ÇEYREK ALTIN SATILDI
“2017 yılında Turkiye Cumhuriyeti Darphanesi'nin bastığı sikke çeyrek altın miktarı, 2016 yılında basığı çeyrek liranın yarsından daha azdır” diyen Başkan Salih Özman, “Bu gelenek ortadan kalkmadığına göre; çeyrek lira takanların en az yarısı, hediye olarak gram altın götürmeye başladı. 2018 yılında yaşanan ekonomik dalgalanma nedeniyle, 2017 senesinden daha fazla gram altın ve daha az çeyrek altın takıldığını görüyoruz. Oranlara Samsun genelinde de bakıldığında; toptancılardan girişlerinden geçen seneye oranla çok daha az miktarda çeyrek altın satıldığını görüyoruz. Kısacası gram altında da düşüş var. 24 Haziran seçimlerinden sonra da altın alımlarından düşüş yaşandı” bilgisini verdi.

DÜĞÜNLERDE ARTIK 100 
LİRALIK BANKNOT TAKILIYOR
Salih Özman, şöyle devam etti; “Özellikle düğünlere gittiğinizde, gelin ve damadın yakasında, genelde 100 liralık banknot görmeye başladık. Eski dönemlerden gelen gelenek halen sürüyor ancak bir değişim yaşanmaktadır. Bu da bir geçiş dönemidir. Satın alma gücünün bu miktarda düşmüş olması, insanları altın alamaz duruma getirdi. Altın takma geleneği, kısa sürede bitecek bir gelenek değindir. İnsanlar, ya gram alacaklar, gram alamazsa bir ufağı gelecek ve onları takacaklardır.”

Gazete Gerçek

Güncelleme Tarihi: 25 Haziran 2019, 13:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER