Nükleer Terör Tehdidiyle Karşı Karşıyayız

ABD'nin başkenti Washington'da Nükleer Güvenlik zirvesi başladı. 50'den fazla ülkenin yer aldığı 35 ülkenin de devlet ve hükümet başkanları düzeyinde katıldığı zirvenin açılış konuşmasını ise ABD Başkanı Barack Obama yaptı.

Nükleer Terör Tehdidiyle Karşı Karşıyayız

ABD Başkanı  Barack Obama, Nükleer Güvenlik Zirvesi'nde gerçekleştirdiği açılış konuşmasında, "Nükleer malzemelerle ilgili teröristlere karşı mücadele edebilmek için bir araya gelip riskleri önemli ölçüde azaltmayı başardık ve buna rağmen nükleer terör tehdidi ile karşı karşıyayız" dedi.

"GEÇTİĞİMİZ SENELERDE GÜVENLİK GİRİŞİMLERİ GÖSTERİLDİ"

Son yıllarda nükleer güvenlik girişimleri gösterildiğini kaydeden  Obama,  Arjantin,  İsviçre ve  Özbekistan'ın kendi ilkelerinde uranyumu temizlediğini,  Çin'in çalışmalarını sürdürdüğünü  Japonya'nın ise yarım ton yüksek seviyede zenginleştirilmiş plütonyum maddesini kendi ülkesinden dışarıya atmak için çalıştığını söyledi.

"GELECEK HAFTALARDA YENİ NÜKLEER ALTYAPILAR OLUŞTURULACAKTIR"

Çalışmalar sonucunda nükleer malzemelerin fiziki güvenliğini sağlanmasına yönelik bir anlaşmanın hayata geçirilmesi için mutabık kalındığını ifade eden  Obama, "Gelecek haftalarda yeni nükleer altyapılar oluşturulacaktır. Birçok ulus bu süreci zamanında tamamlamak için zirveye yetiştirilebilmek için çalışmalarını hızlandırmıştır. Kendilerine teşekkür etmek isterim. ABD kendi üstlerine yapmayı devam edecek. Bizim askeri üzerimize düşen yükümlülükleri de yerine getirmeye devam edeceğiz ve saydam bir şekilde güvenlik önlemlerini alacağız. Yüksek düzeyde zenginleştirilmiş uranyum konusunda kamuoyuna açık bir çalışma gerçekleştirdik" dedi.

"IŞİD'İN GAZ ATAKLARI KULLANDIĞINI GÖRÜYORUZ"

Yüksek seviyede zenginleştirilmiş uranyum konusundaki çalışmalara herkesin katıldığını bildiren  Obama, "Nükleer malzemelerle ilgili teröristlere karşı mücadele edebilmek için bir araya gelip riskleri önemli ölçüde azaltmayı başardık ve buna rağmen nükleer terör tehdidi ile karşı karşıyayız. Bizim çalışmalarımız sayesinde şuana kadar herhangi bir terörist örgüt nükleer silahları elde etmeyi başaramadı.  Paris'te  Brüksel'de saldırılar gerçekleştirmiş olan teröristleri baktığımızda IŞİD'in gaz atakları kullandığını görüyoruz.  Irak'ta bunlar da kullanıldı.

"YÜZBİNLERCE İNSAN NÜKLEER SİLAHLARLA ÖLDÜRÜLEBİLİR"

Fakat şuana kadar nükleer silah elde etmiş olamadıkları için bunları kullanamadılar ama ellerinde bu imkan olsaydı bunları kullanacaklardı. Dolayısıyla nükleer terör eylemlerine karşı yapabileceğimiz en önemli önlem bunların terör örgütlerinin eline geçmesini engellemek olacak. Yaklaşık olarak 2 bin ton nükleer malzemenin yeterli seviyede güvenliği sağlanabilmiş değildir. Yüzbinlerce insan nükleer silahlarla öldürülebilir.

"DÜNYAMIZI DEĞİŞTİRECEK BİR TEHLİKEDİR"

Bu da insani insani, siyasi, ekonomik ve çevresel anlamda büyük bir felaket getirecektir. Dünyamızı değiştirecek bir tehlikedir. Bunu değiştiremeyiz ama daha iyi güvenlik önlemleri almalıyız. Tehlikeli maddeleri güven altına alabilmeliyiz. Böyle kaçakçılığın yayılmasını ülkelerimizde önleyebiliriz. Koalisyonun çalışmaları kapsamında birçok ülke bu çalışmalara katıldı. Sade nükleer silahlara ulaşmaları anlamında değil diğer kitle imha silahlarına da ulaşmalarını engellemek gerekmektedir" açıklamasını yaptı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER