Nazi Gelini Köşeye Sıkıştı

Almanya’daki ırkçı NSU davasında ‘Nazi Gelini’ lakaplı sanık Beate Zschape hakkındaki somut kanıtlar ortaya çıktı.

Nazi Gelini Köşeye Sıkıştı
Almanya’da 2000-2007 arasında 8’i Türk 10 kişinin öldürüldüğü ırkçı cinayetlere ilişkin Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) örgütü davasının hayatta olan tek sanığı Beate Zschape’yi (45) köşeye sıkıştıracak bir kanıt bulundu.

Alman uzmanlar NSU’nun cinayetlerden birinin sorumluluğunu üstlendiği 2001 tarihli videoda Zschape’nin parmak izine rastladı. Örgütün hücre evlerinden birinde bulunan videoda, bir örgüt üyesi yüzünü göstermeden Türk esnaf Habil Kılıç’ın Münih’te öldürüldüğünü haber veren TZ Gazetesi’nin küpürünü gösteriyordu. Görüntüleri yakından inceleyen Almanya Federal Emniyet Müdürlüğü uzmanlarından biri, küpürün kenarında bir parmak izi fark etti. İncelemede bu parmak izinin Zschape’ye ait olduğu tespit edildi.

NSU liderlerinden Uwe Mundlos ile ilişkisi nedeniyle “Nazi Gelini” olarak adlandırılan Zschape, 10 ırkçı cinayete katıldığı şüphesiyle yargılanıyor. Mayıs 2013’te başlayan davada uzun süre konuşmayan Zschape, geçen yıl suskunluğunu bozup kurbanların yakınlarından özür dilemiş ancak cinayetlerde payı olduğunu reddetmişti
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER