Müşterisine sahip çıkan işletmeciler ayakta kalacak

Samsun Lokantacılar, Tatlıcılar, Pastacılar ve Pideciler Meslek Odası Başkanı İsmail Balcı, kentteki işletme sahiplerine, “İşini çok iyi yapan, fiyat kalitesini kontrol edenler ve müşterisine sahip çıkan işletmeler ayakta kalacaktır” diye seslendi

Müşterisine sahip çıkan  işletmeciler ayakta kalacak

Samsun’da, 20 yıl önce kentin nüfusunun yüzde 70’inin kırsalda ve günümüzde bu nüfusun yüzde 80’inin kent merkezinde yaşadığını ifade ederek, yoğunluğun esnaf sayısında ciddi artışa neden olduğunu söyleyen Samsun Lokantacılar, Tatlıcılar, Pastacılar ve Pideciler Meslek Odası Başkanı İsmail Balcı, işletme sahiplerine ‘kaliteli hizmet’ önerisinde bulundu.

‘İŞLETMECİ KALİTEYE DİKKAT ETMELİ’
İsmail Balcı, “Dünyada mutlaka bir kriz var. Türkiye’nin ve Samsun’un da bu krizden bağımsız olması mümkün değil ancak kentimizde açılan ve kapanan işletmelerin kayıtlarına baktığımızda, durum kötü değil. Elbette kapanan işletme oluyor ancak açılan işletme sayısı aylık olarak kapananlardan fazla. Kendini yenilemeyen, işine sahip çıkmayanlar mutlaka gelişmelerin ve günün gerisinde kalıyor. Her gün kendini geliştiren ve müşterisine yenilikler sunan ayakta kalıyor. Bu ticarettir ve eskisi gibi değil, çünkü artık her şeyin alternatifi var. Esnaf, alternatifinin olduğunu bilerek hareket etmelidir. İşletmeci kesinlikle, fiyat ve insani kalitesine dikkat etmelidir” diye konuştu.

NÜFUSUN YÜZDE 80’İ KENT MERKEZİNDE
İsmail Balcı, şöyle devam etti: “Şunu da unutmamak gerekiyor; Samsun’da 20 yıl önce nüfusun yüzde 70’i köylerde ikamet ederken, bugün nüfusun yüzde 80’i kent merkezinde yaşıyor. İnsanlar kent merkezine akıyor, dolayısıyla esnaf sayısında ciddi artışa neden oluyor. Samsun’da bugün binin üzerinde lokanta esnafı var. İşini çok iyi yapanlar, fiyat kalitesini kontrol edenler ve müşterisine sahip çıkanlar ayakta kalacaktır. Çok önemlidir bu. Her türlü kaliteli olmak zorunda işletmeci. Ayakta kalabilmek çok çalışma ve işe sahip çıkmayı gerektiriyor.”

Gazete Gerçek

Erkan Kaya

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER