MUSTAFA KEMAL PAŞA BANDIRMA VAPURU’NDA

‘Samsun’da 100 Yıl Önce Bugün’ adlı yazı dizimizin bugünkü bölümünde, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkmak üzere son hazırlıklarını ve Galata Rıhtımı’ndaki anıları ve Gazi’yi taşıyan Bandırma Vapuru’nun kaptanının tarihi anlatımlarını aktarıyoruz.

MUSTAFA KEMAL PAŞA BANDIRMA VAPURU’NDA

16 Mayıs Cuma günü Mustafa Kemal, Cuma Selamlığı merasimine katıldı. Oradan Yıldız’da Hamidiye Cami’nin hünkâr mahfelinde padişah tarafından huzura kabul edildi. Görüşmenin sonunda kendisine üzerine sultanın isminin baş harflerinin işlendiği altın bir kol saati hediye edildi. Ardından Mustafa Kemal kurmaylarıyla Bandırma Vapuru’na bindi. Osmanlı Harbiye Nazırlığı’ndaki İngiliz İrtibat Subayı John G. Bennett, Mustafa Kemal ve maiyetinin yol iznini imzalamadan önce tereddüt etti. Ama üsleri kendisine Mustafa Kemal’in sultanın güvenini kazanmış olduğunu söyledi. Gemi limandan ayrılmadan önce İtilaf devletlerinin denetim görevlileri kaçak malzeme olup olmadığını kontrol ettiler. Kontrol sırasında Mustafa Kemal’in “Ahmaklar! Biz kaçak eşya veya silah götürmüyoruz azim ve iman götürüyoruz. Bunlar bir milletin istiklal aşkını ve mücadele azmini takdir edemezler. Bütün güvendikleri maddi kuvvettir” diye bağırdığı anlatılır. 

MUSTAFA KEMAL PAŞA’NIN ANILARINDA O GÜN

 “…Hemen karar verdim, otomobile atlayarak Galata rıhtımına geldim. Baktım ki rıhtıma yanaşmış olacağını sandığım vapur, uzaklardadır. Sandallarla vapura  gittik. Kaptana yola çıkmak için emir verdimse de Kızkulesi açıklarında muayeneye tabi tutulduk. Birkaç ecnebi zabit ve askeri bizi yoklayacaklardı. Muayene uzayıp gitti. Gelip gidildiğine göre acaba bunlarla şehirdekiler arasında bir muhabere mi vardı? Maksat beni tevkif etmekse, bütün bu şeylere lüzum yoktu, sıkılıyordum.  Bir kararsızlık da olabilir, diye düşündüm. Bundan istifade edebilmek için kaptana hareket hazırlıklarını çabuklaştırmasını söyledim. "Yirmi yedi yıllık ihtiyar kaptan demir aldırmaya başladı.  Ben kaptan yerinde idim. Zabit ve askerler dışarı çıktılar. Hareket ettik. Karadeniz boğazından çıkarken, kaptana tehlikeli ihtimalleri anlattım. Cevap verdi: "-Ne aksi, dedi, bu denizi pek iyi tanımam, pusulamız da biraz bozuk. .. " Mümkün olduğu kadar kıyıları takip etmesini tavsiye ettim. Çünkü bundan sonra benim tek istediğim, Anadolu'nun bir kara parçasına ayak basmaktan ibaretti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER