Mülteci Anlaşması Yunanistan'ın Yüzünü Güldürdü

Türkiye ile AB arasında 20 Mart'ta yürürlüğe giren anlaşmanın ardından Yunanistan'a gelen mülteci ve göçmen sayısı hızla azalıyor. Son 3 günde adalara ulaşanların sayısı sadece 292 oldu.

Mülteci Anlaşması Yunanistan'ın Yüzünü Güldürdü

GÖÇMENLERİN ÇOĞU PAKİSTANLI

Türkiye'de  Ege adalarına gelen mülteci ve göçmen her geçen gün hızla azalıyor.  Türkiye ile AB arasında 20 Mart'ta sağlanan anlaşmada 1 hafta geride kalırken, dün ve bugün sabah saat 09.00'a kadar  Ege adalarına gelen 144 göçmenin çoğunluğunu Pakistanlılar oluşturdu.

Midilli Adası'na dün ve bugün sabah saatlerine kadar 17, Sakız'a 63, Sisam'a ise 64 kişi ulaştı.

ANAKARAYA GİTMEYİ BEKLİYORLAR

Gelenlerin kayıt işlemleri sürüyor. Adalarda işlemleri tamamlanan ve  Yunanistananakarasına gitmeyi bekleyen mülteci sayısının ise Midilli'de 686, Sakız'da 29 ve Sisam'da ise 337 olduğu belirlendi.

SAYI ANLAŞMA SONRASI 100'ÜN ALTINDA

Ege adalarına 20 Mart'tan önce binlerce mülteci ve göçmen ulaşırken, anlaşmanın ardından bu sayı 100'ün altına düştü. Aynı düşüş daha önce binlerce kişinin geldiği Atina Pire limanına da yansıdı.

Pire'ye dün sabah gelen olmazken, bu sabah "Ariadni" feribotuyla Sakız ve Sisam'dan sadece 17 oldu. "Blue  Star 2" feribotuyla ise gelen olmadı.

ANLAŞMA RAKAMLARA YANSIDI

20 Mart'tan 28 Mart sabah saatlerine kadar geçen 8 günlük süreçte  Egeadalarına gelen mülteci ve göçmen sayısının 3 bin 85 kişi olduğunu açıklayan Yunan polisi, bunun 2 bin 696'sının anlaşmanın henüz yürürlüğe girdiği 20-23 Mart tarihleri arasında gerçekleştiğine dikkat çekti.

YUNAN POLİSİ: AZALMA MÜTHİŞ

Her geçen gün önemli azalmayı teyit eden polis, "Son aylarda izlediklerimizle karşılaştırıldığında müthiş bir düşüş var. Artık  Yunanistan,  Avrupa'ya geçiş yolu değil." şeklinde görüş bildirdi.

TOPLAM SAYISI 4 BİN 289

Son olarak Midilli'deki hotspot merkezinde toplam bin 588, Sakız'da bin 308 ve Sisam'da ise 189 kişi misafir ediliyor. Tüm  Ege adalarında misafir edilen toplam mülteci ve göçmen sayısı ise 4 bin 289.

Yunan yetkililerin verdiği son resmi rakamlara göre Pire'de 5 bin 467, ülke genelinde ise toplam 50 bin 146 sığınmacı var.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER