MUHTEŞEMSİN SAMSUN

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da kente çıkışının 100. yıl dönümü kutlamaları kapsamında, Samsun sokaklarında binlerce insanın katılımıyla 1919 metrelik dev Türk Bayrağı taşındı

MUHTEŞEMSİN SAMSUN

Kurtuluş Mücadelesini silah arkadaşları ile beraber Samsun’da başlatan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da kente çıkışının 100. yıl dönümü kutlamaları kapsamında dün akşam Samsun Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ), Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu ve Koç Holding’in iş birliğiyle ‘19 Mayıs’ın 100. Yılında, Yürüyoruz Yolunda’ temalı büyük halk yürüyüşü yapıldı. Yürüyüşte yaklaşık 10 bin kişi 1919 metrelik Türk Bayrağı’nı kentin sokaklarında taşıdı. 

MARŞLAN SÖYLENDİ

Samsun Cumhuriyet Meydanı’ndan toplanan vatandaşlar ve katılımcılar, buradan Onur Anıtı’nın da bulunduğu Cumhuriyet Caddesi’ne geçti. Cadde üzerinde sloganlar atarak bayrağı taşıyan vatandaşlar daha sonra Lise Caddesi’ne ve oradan da İstiklal Caddesi’ne geldi. Sık sık marşların söylendiği, etkinliğe bando takımları da eşlik etti. Vatandaşların evlerinin cam ve balkonlarından alkış ve ıslıklarla destek verdiği yürüyüş, Uğur Mumcu Parkı’nda son buldu. Yürütüşe Türkiye’nin dört bir yanından davetliler ve sporcular da katıldı.

FARKLI BİR ÖNEM TAŞIYOR
Yürüyüşün sonunda açıklamalarda bulunan Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu Başkanı Prof. Dr. Kemal Tamer, bu yıl 16’ncısı düzenlenen Koç Spor Fest Üniversite Oyunları'nın diğer düzenlenmiş olan tüm organizasyonlara benzer olsa da daha farklı bir önem ve anlam taşıdığını söyledi. 

2023’E KADAR DEVAM EDECEK
Samsun Valisi Osman Kaymak ise, Milli Mücadele’nin 100. yılı için bir dizi etkinlikler yaptıklarını belirterek, “Bu coşkuyu hep beraber yaşamaya çalışıyoruz. Bize bugünleri armağan eden, Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını rahmetle ve minnetle anıyoruz. 100. yıl kutlamaları Sayın Cumhurbaşkanımızın himayelerinde yapılmakta. 100. yıl kutlamaları aynı zamanda 2023’e kadar devam edecek. Bizden sonra Amasya, Erzurum, Sivas ve Ankara’da devam edecek” diye konuştu. Konuşmaların ardından Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu Başkanı Prof. Dr. Tamer, Samsun Valisi Kaymak’a, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir’e, OMÜ Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç’e ve efsane sporcu Yaşar Doğu’nun oğlu Gazanfer Doğu’ya teşekkür plaketi takdim etti. Yürüyüşe ayrıca, CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, İl Milli Eğitim Müdürü Coşkun Esen, Gençlik ve Spor İl Müdürü İsmail Hakkı Kasapoğlu ve çok sayıda vatandaş katıldı. 

Gazete Gerçek

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER