Muhteşem proje

Samsun'da lise öğrencileri tünellerde yaşanan olası kazaların önüne geçilebilmesi için Fotovoltaik Sis Kovar Akıllı Tünel Sistemi Projesi geliştirdi.

Muhteşem proje

Özel bir okulun lise öğrencileri tarafından geliştirilen proje kapsamında güneş enerjisi ile tünelin aydınlatması ve havalandırması sağlanırken, tünelin giriş ve çıkışlarına konulan fan ile sis ve tozun içeri girmesi engellenerek, olası kazaların önüne geçilmesi planlanıyor. Katıldığı uluslararası yarışmalarda dikkati çeken ve ilk 10'a girmeyi başaran proje, sponsor bulabilirse 7-9 Mart 2019 tarihlerinde Güney Amerika ülkesi Ekvador'da Türkiye'yi temsil edebilecek. Projede yer alan 12. sınıf öğrencisi Gaye Malkoç yaptığı açıklamada, Karadeniz Bölgesi'nde sayıları artan tünellerden yola çıkarak projeyi hazırladıklarını ifade etti. Fizik öğretmenleri Esra Şahin'in destekleriyle hazırladıkları proje ile tünellerde oluşabilecek sorun ve kazaların önüne geçilebileceğini belirten Malkoç, proje hakkında şu bilgileri verdi: "Güneş enerji sistemiyle çalışacak sistemin sadece kurulum maliyeti olacak, işletme maliyeti yok. Güneş enerjisinden elde ettiğimiz enerji ile tünelin aydınlatma ve havalandırmasını sağlıyoruz. Tünelin giriş ve çıkışlarına konulan fan ile içeri girecek sis ve tozu dışarıda bırakıyoruz. Bu sayede tünel içinde oluşabilecek kazaları önlemiş oluyoruz."

TÜRKİYE'DE KULLANILMAYAN BİR SİSTEM

Fizik öğretmeni Esra Şahin ise öğrencileriyle gurur duyduğunu ifade etti. Tünellerde güneş enerjisiyle çalışan bir sistemin Türkiye'de olmadığını dünyada ise çok az rastlandığını belirten Şahin, tünellerde havalandırma sisteminin olduğunu ancak öğrencileriyle geliştirdikleri sistemde, alışveriş merkezlerinin girişinde olduğu gibi, oluşturulan hava perdesiyle dışarıdaki hava şartlarının tünel ağızlarına girmesinin ve risk oluşturulmasının önüne geçildiğini kaydetti.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2018, 16:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER