Muhteşem ikili: İğde ve keçiboynuzu

Samsun’da, 27 yıldır kuruyemiş mesleği ile uğraşan 45 yaşındaki Şenol Şemsi, böbrek taşını düşürmede büyük rol oynayan iğde ve sindirim sistemindeki sorunlarla savaş eden keçiboynuzu hakkında, “İğde ve keçiboynuzu, sağlık sistemimizde yaşanan sorunlarla savaş eden muhteşem ikilidir” dedi.

Muhteşem ikili: İğde ve keçiboynuzu

Samsun’un İlkadım ilçesi Kale Mahallesi Gaziler Meydanı’ndaki işletmesinde 27 yıldır kuruyemiş ürünleri satan 45 yaşındaki Şenol Şemsi, iğde ve keçi boyunuzun, sağlık sorunlarıyla baş etmede büyük rol oynadığını söyledi. Şenol Şemsi, vatandaşların iğde ve keçiboynuzuna yılın 4 mevsimi büyük rağbet gösterdiğini belirtti. 

İĞDENİN FAYDALARI SAYMAKLA BİTMİYOR

İğdenin satışlarından memnun olduğunu söyleyen ve faydalarından söz eden Şenol Semsi, “İğde en çok sattığımız yiyeceklerden biri. Bunun nedeni de sağlığa faydalı olması. Doğada yetişen birçok gıda gibi, iğdenin de vücut direncini artırdığı biliniyor. İğde özellikle böbrek taşını düşürme anlamında etkilidir. İnsanlar en çok böbrek taşı düşürmek için iğde alıyor. İğde idrar sorunlarına, cinselliğe, bağırsak problemlerine ve öksürüğe iyi geliyor. Kış aylarında ise grip salgılarını önleme özelliği ile öne çıkıyor. İğdeyi insanlar ayrıca, hem yiyerek, hem de suda haşlayıp çayını yaparak tüketiyorlar. Kokusu da oldukça güzel olan iğdenin, koklandığında zihni açtığını da söyleyebilirim” diye konuştu.

‘KEÇİBOYNUZU DÖRT MEVSİM RAĞBET GÖRÜYOR’

İğdenin yanı sıra, keçiboynuzunun da rağbet gördüğünü söyleyen ve faydalarından söz eden Şenol Şemsi, “Besin deposu olan keçiboynuzu, özellikle yüksek tansiyonu kontrol etmede ciddi rol oynuyor. Keçi boyunuzu kolesterol seviyesini düşürüyor, ishali tedavi ediyor ve bağırsak ve mide sorunlarına karşı savaşmaktadır. Cinsellik açısından da etkili olan keçiboynuzunu insanlar yılın dört mevsiminde de tüketiyorlar” şeklinde konuştu.

BİLGE: ESKİDEN OKULLARIN ÖNÜNDE SATILIRDI

60 yaşındaki İsmail Bilge adlı vatandaş ise, “Biz çocukken, okulların önünde satıcılar iğde satarlardı. Her yerde iğde ağaçları vardı, ağaçlardan kopartır veya bakkallardan alırdık, yani iğdeyi cebimizden hiç eksik etmezdik. Faydalarını bize öğretmişlerdi. Bizi dinç tutardı. Şifa niyetine yerdik. Şimdi eskisi kadar yok. İğde ağaçları da eskiden olduğu kadar yok. İğdeyi şimdi sadece kuruyemişçilerde satın alabiliyoruz” ifadelerini kullandı.

Gazete Gerçek

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER