Muhammed Mehdi Akif hayatını kaybetti

Mısır’da 2013’te darbeyle iktidardan uzaklaştırılan Müslüman Kardeşler’in (İhvan) Rehberlik Konseyi’nin Başkanı Muhammed Mehdi Akif (89), tutukluluk hali sürerken hayatını kaybetti

Muhammed Mehdi Akif hayatını kaybetti

Akif’in savunma heyeti başkanı Abdulmunim Abdulmaksut, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tutulduğu hapishaneden Kasr el-Ayni Hastanesi’ne nakledilen ve burada hayatını kaybeden Akif’in naaşının, hastanenin mescidinde kılınan cenaze namazını müteakip Kahire’deki El-Vefa ve El-Emel kabristanında önceki "gece yarısı" defnedildiğini söyledi.

Emniyet güçlerinin cenaze törenine katılmak için sadece 4 kişiye izin verdiğini belirten Abdulmaksut, "Cenaze törenine katılmak için sadece bana, eşine, kızına ve torununa izin verildi" dedi.

MUHAMMED MEHDİ AKİF KİMDİR?
 
12 Temmuz 1928'de dünyaya gelen Muhammed Mehdi Akif, Memun el-Hudeybi'nin hayatını kaybetmesinin ardından 2004'te İhvan Rehberlik Konseyi Başkanlığına seçilmişti. Görev süresinin 2010'da dolmasının ardından tekrar aday olmayacağını ifade eden Akif, görevini bırakmıştı.
 
Hayatta iken görevini bırakan tek İhvan lideri olan Akif, teşkilatın yenilikçi kanadını temsil etmekteydi.
 
Ömrünün geri kalanında ne yapacağına ilişkin bir soruyu Akif, "Çiftliğimde geçirmeyi planlıyorum." şeklinde cevaplandırmış, ancak 3 Temmuz 2013'te yapılan askeri darbenin ardından gözaltına alınarak yargılanmıştı.
 
Hukuk Fakültesi mezunu olan Akif, 1954'te yargılanarak idama mahkum edilmiş, ancak sonra cezası müebbete çevrilmiş ve 1974'te hapisten çıkmıştı.
 
1987-2009 yıllarında İhvan Rehberlik Bürosu üyeliği yapan Akif, 1987'de Kahire'nin doğu bölgesinden milletvekili olarak İhvan listesinden meclise girmişti.
 
Hüsnü Mübarek döneminde 1996'da gözaltına alınarak "İhvan'ın Uluslararası Teşkilat Başkanı olmakla" suçlanan Akif, 3 yıl hapse mahkum edilmişti. Akif, 1999 yılında özgürlüğüne kavuşmuştu.
 
Akif ayrıca Ürdün Krallık Araştırmaları Merkezi'nin 2009'da yayınladığı raporunda, "İslam dünyasının en etkili 50 şahsiyetten 12'ncisi" olarak gösterilmişti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER