Müftü eleştirisine AK Parti’li Turan’dan cevap

Müftülere nikah kıyma yetkisinin verilmesi hususundaki gelişmeleri değerlendiren AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, konuyla ilgili açıklamada bulundu.

Müftü eleştirisine AK Parti’li Turan’dan cevap

Bu sıralar gündemde sıklıkla konuşulan ve tartışılan konuların başında geliyor, müftülere nikah kıyma yetkisinin verilmek istenmesi hususu. Konuya CHP’nin eleştirileri olurken bir açıklamada AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan’dan geldi.


Turan, CHP’nin müftülük hususunda takınmış olduğu tavrı eleştirerek vatandaşın söz konusu durumda CHP’nin izlediği yolun samimiyetsiz olduğunu göreceğini ifade etti.


Bülent Turan, ‘’Eğer müftünün nikah kıyması laikliğe aykırı ise müftünün memurluğu niye laikliğe aykırı değil? O da memur. Biz uygulamada Medeni Kanun'a göre yapılan nikah işleminin uygulayıcısının genişlemesini istiyoruz, mesele bu. Dini nikah mı geliyor, meri kanunlar mı değişiyor, boşanma ve evlenmeye ilişkin hükümler mi değişiyor? Böyle bir şey yok. Konu, evlenmek ve boşanmakla ilgili değil. Mesele, Medeni Kanun'a göre kıyılan nikahın, müftü tarafından da kıyılmasına hak vermek. Muhtarların, kaptanların, konsolosların ve nüfus memurlarının bu hakkı var, şimdi müftülerin de olacak." cümlelerini kullandı.
 

Güncelleme Tarihi: 17 Ekim 2017, 09:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER