MOBİNG YOK

Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci, belediye işçilerine mobing uyguladığını iddia eden AK Parti Atakum İlçe Başkanı Haluk Köksoy’a ‘gitsin mesleğini yapsın’ diyerek cevap verdi. Deveci, işçilerin rızasını alarak görevlendirme yaptığını belirterek, “Milletin parasını pulunu, kimseye yedirtemem. Kimseyi masa başında oturtamam. Atakumlu bizden hizmet bekliyor” dedi

MOBİNG YOK

AK Parti Atakum İlçe Başkanı Haluk Köksoy, Atakum Belediyesi’ne bağlı Atakum İmar İnşaat Şirketi’nde görev yapan işçilere belediye yönetimince mobing uygulandığını ve işçilerin temizlik işlerine gönderildiğini iddia etti. İddiaları yalanlayan Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci, ihtiyaç olduğu halde belediyeye işçi almadığını, bu görevlendirmeyi işçilerin rızasını alarak yaptığını söyledi. İddiaları gündeme getiren İlçe Başkanı Haluk Ulusoy’un üzerinde baskı olduğunu belirten Belediye Başkanı Deveci, siyaset yapmak zorunda olmadığını söyledi. Deveci, belediyenin zor durumda olduğunu ancak kolaya kaçmadıklarını ifade ederek, AK Partililere sorunları çözme noktasında uzlaşma çağrısında bulundu.

KÖKSOY: SİYASİ GÖRÜŞLERİNDEN DOLAYI

Parti binasında düzenlediği basın toplantısında, Atakum Belediyesi’nde görev yapan yüzlerce işçinin, siyasi görüşlerinden dolayı mevcut pozisyonlarından daha düşük pozisyonlara görevlendirildiğini öne süren AK Parti Atakum İlçe Başkanı Haluk Köksoy, “İşe alınırken mesleki kriterlerine göre işe alınmış, meslek diploması elinde olan ve mesleğine uygun işi yapan, keza lisans mezunu olup diplomasına göre istihdam edilen bu insanlar, sayın başkanın emriyle temizlik hizmetleri birimine görevlendirilmiş, temizlik hizmetleri yetkilileri ise bu kişilerin eline birer süpürge vererek Atakum sokaklarında temizliğe göndermişlerdir. Bunun iş hukukundaki anlamı işçiyi işten çıkmaya zorlamak için mobing uygulamasıdır” diye konuştu.

‘HİZMET ALIMI YAPMAK İSTEMİYORUM’

Gazete Gerçek’e konuşan Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci, iddiaların tümünü yalanladı. Deveci; “Kesinlikle moving uygulamıyoruz. Böyle birçok yok. Böyle bişey olamaz. Seçim kampanyamızı yürürken de, göreve geldiğimiz günden buyana da hep birleştirici olduk. Atakum Belediyesi’nde çok fazla sayıda işçi var. Belediyemizin şu anda gerçekleştirilebilen bütçesi, neredeyse sadece işçilerin maaşlarını ödeyebiliyor. Ben buna rağmen hiç bir işçinin görevine son vermedim. Dışarıdan hizmet alımı yapmak istemiyorum. Ben, mevcut işçi kardeşlerimizle beraber çalışmaya devam etmek istiyorum. Yaz aylarında belediyelerin Fen İşleri’ne bağlı birimlerinde  işgücü artmaktadır ve dolayısıyla işçi ihtiyacı ortaya çıkmaktadır” diye konuştu.

‘KESİNLİKLE SİYASİ GÖRÜŞÜNE BAKMADIK’

Cemil Deveci, “Atakum halkına daha iyi ve nitelikli hizmet vermek amacıyla, amirlerinin de oluruyla ihtiyaç fazlası olan 80 işçi kardeşimizin eğitim ve yaş durumunu dikkate alarak görevlendirdik. Bu görevlendirmeyi yaparken, altını çiziyorum kesinlikle ve kesinlikle hiç birinin siyasi görüşüne, mezhebine, diline, dinine, ırkına bakmadık. Bundan sonraki süreçte ihtiyaç olursa, geriye kalan işçilere de görevlendirme yapacağız” şeklinde konuştu.

‘İŞÇİLERİN İŞ GÜVENLİĞİNİ GARANTİYE ALIYORUZ'

“Yaptığımız görevlendirmenin amacı işçilerin iş güvenliğini garantiye almaktır” diyen Başkan Deveci, “Biz, kolayı değil zoru seçiyoruz. Kolaya kaçmıyoruz. Bu konuyu şahsen, işçilerle de konuştum. Rapor almak isteyen işçilerin taleplerini de geri çevirmedik” şeklinde konuştu.

‘KİMSENİN PARASINI MASA BAŞINDA OTURANA YEDİRMEM’

Cemil Deveci, şöyle devam etti; “Ben, bu tür problemleri uzlaşma ile çözmekten yanayım. Uzlaşma yoluna da bizden önce iktidar partisi gitmelidir. Belediyeyi bu hale biz getirmedik. Atakum Belediyesi’nin 180 milyon TL borcu var. Şirketi söylemiyorum, 60 milyonluk mülk satılmış. AK Parti ilçe Başkanı’nı birileri tarafından zorlanıyorsa zorlanmasın. Siyaset yapmak zorunda değiller. Gitsin kendi mesleğine baksın, işini yapsın, avukatlık yapsın. 100’lerce işçi görevlendirmedim, görevlendirdiğim işçi sayısı 80’dir ve işçilerin rızası alınmıştır. Ben bu insanlarla konuşarak yaptım bu görevlendirmeyi. Kimse kusura bakmasın, kimseyi masada oturtamam. Milletin parasını pulunu, kimseye yedirtemem. Kimseyi masa başında oturtamam. Atakumlu bizden hizmet bekliyor. İşçiler, onların işlerinin geleceği için bu görevlendirmeyi yaptığımı kendileri bizzat biliyor, benim içim rahat.”

Gazete Gerçek

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER