MOBİL ZARAR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kamuda tasarruf çağrıları yaparken, Samsun'da aylık geliri 500 TL'yi bile bulmayan PTT mobil aracına ayda 22 bin TL kira ödendiği ortaya çıktı

MOBİL ZARAR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın tüm kamu kuruluşlarına ‘tasarruf yapın' çağrısı yaptığı bugünlerde Samsun'da PTT'nin 2 mobil aracından, devletin uğradığı zarar dudak uçuklattı. PTT Genel Müdürlüğü’nün, günlük 500 TL'yi bile bulmayan bir gelire sahip olan mobil araçların sadece bir tanesine ayda 22 bin TL kira ödedidiği öğrenildi.

2 MOBİL ARAÇ KİRALANDI

PTT’nin posta, kargo ve bankacılık hizmetlerini daha seri hale getirmek, piyasa oyuncularıyla mücadele edebilmek için 2016 yılında devreye soktuğu mobil araç uygulaması, Samsun'da binlerce liralık zarara rağmen halen devam ediyor. PTT, 2016 yılında kargo, posta ve bankacılık hizmetleri vermek için mobil araç uygulamasını başlattı. Bu kapsamda PTT Samsun Başmüdürlüğü de Samsun'da 2 mobil aracı uygulamaya aldı. Kentin postane olmayan ve Suriyelilerin ağırlıkta olduğu bölgelerde konuşlandırılması talimatı verilen mobil araçlar, özel sektörden aylık kira verilecek şekilde ihale edilerek, kiralandı.

AYDA 22 BİN LİRA KİRA ÖDENİYOR

PTT Merkez ve şubelerinin olmadığı bölgelerde konuşlandırılması istenen mobil araçların sadece bir tanesine ise ayda 22 bin TL kira ödendiği ortaya çıktı. İddiaya göre; bu araçların verdiği hizmetten PTT'nin sağladığı gelirin ise ayda 500 TL'yi bile geçmediği belirtildi. PTT Genel Müdürlüğü'nün söz konusu mobil araçlardan binlerce lira zarar ettiği öne sürülürken, Samsun'da sadece 2 aracın, devlete olan maliyetinin ise yılda 500 bin TL'yi bulduğu, yıllık gelirin ise 10 bin TL'yi aşmadığı ifade edildi. PTT Genel Müdürlüğü'nün Samsun'da konuşlandırılan mobil aracın sadece birisine ayda 17 bin 500 TL KDV ile birlikte 22 bin TL kira ödediği öğrenildi.

POSTANENİN ARKASINA KONULDU

Mobil araçlar kullanılarak yapılan işlemlerden PTT aylık uğradığı zarar bir tarafa, tahsilat için kiralanan mobil araçların aylık kira bedelini karşılayamadığı ortaya çıkarken, söz konusu mobil araçların PTT Samsun Başmüdürlüğü'nce PTT merkezlerinin olmadığı kalabalık bölgeler yerine, hergün onlarca PTT işleminin yapıldığı ana postanenin hemen arkasında konuşlandırıldığı ortaya çıktı.

DİĞER ARAÇ MEZARLIK YANINDA

PTT Merkez Postanesi'nde zaten personel sorunu yaşandığı öğrenilirken, postanenin hemen arkasında mobil aracın konuşlandırılmasının, "İhtiyaç olan ve hiçbir PTT binasının olmadığı Samsun'da onlarca yer varken, PTT'nin ana postanesinin arkasında mobil aracın konuşlandırılmasının amacı nedir?"sorularını da gündeme getirdi. PTT'nin bir mobil aracının ana postanenin arkasında diğerinin ise ciddi bir posta talebinin olmadığı Derecik Mezarlığı’nın bulunduğu bölgede konuşlandırıldığı ortaya çıkarken, "Cenazeler mezardan çıkıp, mektup mu gönderecek, havale mi yaptıracak. Bu aracın hiçbir işlemin yapılmadığı Derecik'te konuşlandırılması devletin zarara uğratılmasına neden oluyor" eleştirilerine neden oldu.

BOZGEYİK BAŞMÜDÜRLERİ UYARDI

Öte yandan PTT Yönetim Kurulu Başkanı Kenan Bozgeyik, 1 Eylül’de yayınladığı genelgesinde mobil araç tahsis edilen illerde, işletme giderlerinin minimize edilmesi için şehrin lokal bölgelerinde bu araçların kullanılması talimatını verdi. Söz konusu araçların atıl kalmaması talimatı veren Bozgeyik, “Söz konusu araçların atıl kalmasından bizzat başmüdürlüklerin sorumlu olacağına işaret ederek, “Araçların hizmetlerimize yönelik olarak maksiemum seviyede etkin ve verimli bir şekilde kullanılması hususunda tüm tedbirlerin alınmasını’ istedi. Samsun’un yanı sıra Türkiye’nin çeşitli illerinde 42 PTT mobil aracı bulunduğu belirtildi. Mobil araçların büyük bir çoğunluğunun kiralama yöntemiyle illerde uygulamaya konulduğu belirtiliyor.

Gazete Gerçek

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER