Milli sporcular yetiştiriliyor

Samsun'da İl Milli Eğitim Müdürlüğünce hayata geçirilen "Zirvede Ben de Varım Projesi" ile uluslararası müsabakalarda yarışan milli sporcular yetiştiriliyor.

Milli sporcular yetiştiriliyor

İl Milli Eğitim Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü iş birliğiyle spor tırmanış branşındaki proje ile fiziksel ve zihinsel sağlıklı nesillerin yanı sıra şampiyonluğu hedefleyen milli sporcular da yetiştirilmesinin amaçlandığı belirtildi.

Türkiye, Avrupa ve dünya şampiyonalarında yarışabilecek sporcular yetiştirmek amacıyla Samsun Maarif Hareketi kapsamında uygulanan "Zirvede Ben de Varım Projesi" ile 2017 yılından bu yana spor tırmanış branşında 4 bin öğrenciye ulaşıldığı anlatılan açıklamada, "Sportif tırmanış alanında eğitim verilen öğrencilerden yeteneği olanlar tespit edilerek, ileri seviyede eğitime alınıyor. Bu sayede lisanslı öğrenci sayısı artarken, dünyada popülerliğini yeni oluşturan spor tırmanış branşı, ülkemizde ve bölgemizde yaygınlaşmaya başladı. İl Milli Eğitim Müdürlüğü öncü olarak küçük yaşlardan bu branşta sporcular yetiştirilmesini sağladı." ifadelerine yer verildi.

Proje kapsamında sadece 8 seans çalışan öğrencilerden önemli başarılar geldiğine işaret edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Okul Sporları Sportif Tırmanış Türkiye Şampiyonası, 21 ilden 405 sporcu ve 80 okulun katılımıyla düzenlendi. Samsun'dan yarışmaya katılan sporcular ferdi ve takım olarak toplam 16 madalya alarak en yakın rakibine 9 farkla Türkiye birincisi oldu. Şampiyonada alınan 36 madalyanın 26'sının 'Zirvede Ben de Varım Projesi' kapsamında okul taramaları dahil, yaklaşık 4 bin öğrenci arasından seçilip lisans çıkartılan öğrencilerden oluştuğu tespit edildi. Bu sonuç, ulaşılmak istenen hedefe tam olarak ulaşıldığının göstergesi oldu. 2017-2018 eğitim öğretim yılında 30 öğrencinin bu branşta lisansı varken, bu sayı şu an itibarıyla 200'ün üzerine çıktı. Bu sporculardan 70'i ulusal müsabakalarda dereceler aldı. Ayrıca 8'i milli takım kampına gitti, 3'ü de uluslararası müsabakaya katılıp Türkiye'yi temsil etti."

Kaynak: AA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER