Michelin Kârını Açıkladı

Michelin, 2015 yılını bir önceki yıla göre gelirlerinde artışla kapattı.

Michelin Kârını Açıkladı

Michelin, 2015 yılını bir önceki yıla göre gelirlerinde artışla kapatarak net gelirini 1 milyar 163 milyon avro olarak açıkladı.

Segmentlere göre yükseliş

Michelin, 2015 yılı finansal sonuçlarını yazılı açıklamayla duyurdu. Özellikle binek ve hafif ticari araç lastikleri segmentleri faaliyet karında 2014 yılına kıyasla yüzde 12,2 artış gösteren Michelin, kamyon lastikleri segmentinde ise yüzde 11,1 artış gösterdi.

Yılı 1 milyar 163 milyon avro net gelir ile kapatan Michelin, 2015 yılında Türkiye de dahil olmak üzere tüm iş kollarında pazarın üzerinde büyüdü. Michelin’in 2015 yıl sonu itibarıyla elde etmiş olduğu sonuçlara göre faaliyet geliri yüzde 12,2 ile 407 milyon avro artarak 2 milyar 577 milyon avroya ulaştı.

Yıl bazında büyüme rakamlarına en büyük katkı, binek ve hafif ticari araç lastikleri segmentinden gelirken; bu segmentte Avrupa’da orijinal ekipmanda yüzde 4, değişim pazarında ise yüzde 3 büyüme yaşandı. Net satışlar ise geçen yıla göre yüzde 8,4 artarak 21 milyar 199 milyon avro olarak gerçekleşti.

"Türkiye dahil bütün pazarlarda büyüdü"

Açıklamada görüşlerine yer verilen Michelin Grup Üst Yöneticisi (CEO) Jean-Dominique Senard, Michelin Grup olarak 2015 yılında güçlü bir büyüme kaydettiklerini belirterek, "Michelin Global olarak, başta Türkiye'nin de dahil olduğu Avrupa pazarı olmak üzere bütün pazarlarda rekabette ön plana çıkmamızı sağlayan önemli projeler geliştirdik ve yeniden yapılanma sürecine girdik" dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER