MHP'de Samsun'da 'jest' beklentisi

MHP'nin İlkadım'ın yanı sıra güçlü olduğu bazı ilçelerde aday çıkarma ısrarı AK Parti ile devam eden ittifak görüşmelerinde aşılmaya çalışılıyor. AK Parti'nin Samsun'da 'Büyükşehir jesti' ihtimali gündemde

MHP'de Samsun'da 'jest' beklentisi

AK Parti ile MHP arasındaki ittifak görüşmelerinde Samsun'da, 'İlkadım' düğümü aşılmaya çalışılıyor. MHP'nin İlkadım için 'olmazsa olmazımız' ısrarı, Büyükşehir ile ilgili dengeleri değiştirebilir. AK Parti'nin Samsun'da MHP'ye Büyükşehir jesti yapabileceği konuşuluyor.

SAMSUN’DA İTTİFAK BU HAFTA TAMAM

AK Parti ile MHP arasında devam eden ittifak görüşmeleri, çeşitli illerde karşılıklı yapılan jestlerle devam ederken, 31 Mart yerel seçimlerinde büyükşehirlerde ittifak yapma kararı alan AK Parti ve MHP'nin, Samsun'da nasıl bir ittifaka gideceği önümüzdeki hafta içerisinde belli olacak. Şimdiye kadar yapılan görüşmelerde, MHP'nin Samsun'da aday çıkarmaması ve AK Parti'nin adayı Mustafa Demir'in desteklenmesi yönünde prensipte yapılan anlaşma, ilçelere sıra geldiğinde sıkıntıya girdi.

MHP: İLKADIM OLMAZSA OLMAZIMIZ

MHP'nin özellikle İlkadım'da aday çıkarma konusunda 'olmazsa olmazımız' ısrarının, Büyükşehir'deki ittifakla ilgili dengeleri değiştirebileceği konuşuluyor. Bu kapsamda MHP'nin görüşmelerde İlkadım'ın da aralarında olduğu Canik, Bafra, Atakum, Havza, Ladik, Asarcık ve Kavak'ta aday çıkarma konusunda ısrarlı olduğu öğrenildi. MHP'nin bu ilçelerde aday çıkarmayı 'olmazsa olmazımız' olarak ortaya koyması üzerine, ittifak için farklı formül arayışlarına girildiği belirtiliyor.

AK PARTİ SAMSUN’U MHP’YE BIRAKACAK MI?

Kulislerde, AK Parti'nin bazı illerde olduğu gibi Samsun'da MHP'ye Büyükşehir jesti yapması halinde, MHP'nin de ısrarlı olunan ilçelerde aday çıkarmamayı gündemine alabileceği belirtiliyor. İlkadım ve diğer ilçelerde düğümün çözülmesi halinde de AK Parti-MHP ittifakının nasıl şekilleneceği önümüzdeki hafta sonuna kadar kamuoyuna açıklanacak. AK Parti'nin bu görüşmeler kapsamında 22 Aralık'ta Samsun'daki ilçe başkan adaylarını açıklayacağı öğrenildi.

Gazete Gerçek

Güncelleme Tarihi: 17 Aralık 2018, 09:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER