'Memuru güvensizlik intihar ettiriyor'

Birleşik Kamu-İş Samsun İl Temsilcisi Rüstem Kara 2018 yılını değerlendirdi. Memurların, güvensizlikten dolayı intihara sürüklendiğini söyledi

'Memuru güvensizlik intihar ettiriyor'

2018’de yaşanan ekonomik krizin, dar gelirlileri ve çalışanları ezip geçtiğini ifade eden Rüstem Kara “2018 yılı ekonomik krizin iyiden iyiye kendini hissettirdiği bir yıl olarak geride kalmaktadır. Kriz en çok çalışan kesimleri etkilemiş, çalışanların yıl içerisinde aldıkları ücretler hayat pahalılığı karşısında sürekli olarak gerilemiştir. Asgari ücret ile geçinenleri etkilediği kadar devlet memurlarını da yakından etkilemiştir. 2018 yılı memurlar adına yoksulluk, güvencesizlik ve verilen sözlerin tutulmadığı bir yıl olarak geride kaldı” diye konuştu.

‘ENFLASYON TAVAN YAPTI’

Rüstem Kara, “Konfederasyonumuzun her ay için düzenli olarak gerçekleştirdiği ‘halkın enflasyonu’ araştırması 2018 yılında çalışanlar adına acı gerçeği ortaya çıkardı. Enflasyon oranı TÜİK verilerine göre 2018 yılının son aylarında yüzde 25.24’e yükselerek son 15 yılın zirvesine ulaştı.   2018 yılının son aylarında ülkemiz de açlık sınırı 2 bin 300 TL, yoksulluk sınırı ise 8 bin TL’ye dayanmıştır.  Bu durumda ülkemiz de çalışan eğitim çalışanlar, sağlık çalışanları, büro çalışanları, yerel yönetim ve ulaşım çalışanları ve diğer kamu kurumlarına bağlı devlet memurlarının aldıkları ücret yoksulluk sınırının altında kalmıştır. Türk Lirasının döviz kuru karşısında 2018 yılında yüzde 40’ın üzerinde değer kaybetmesi, ülkemiz de öğretmen ve hemşirelerin maaşlarını AB ülkelerine oranla gerilemesine neden oldu. AB ülkelerinde yeni mesleğe başlayan öğretmen ve hemşirelerin yıllık kazanç oranları 35 bin ile 40 bin Euro civarında değişim gösterirken, ülkemiz de öğretmen ve hemşire maaşları yıllık olarak 7 bin Euro, aylık olarak ise yaklaşık 600 Euro civarına denk düştü” şeklinde konuştu.

‘GÜVENSİZLİK MEMURU İNTİHARA SÜRÜKLEDİ’

Ek göstergeden söz eden Rüstem Kara; şöyle devam etti: “Yıllardır devlet memurlarına verilen 3600 ek gösterge sözü 24 Haziran seçimleri öncesinde tekrar gündeme getirilmesine rağmen, seçimlerin ertesinde boş bir vaat olarak kalmıştır. Öğretmenler, hemşireler, din görevlileri ve emniyet görevlilerine ‘3600’ ek gösterge sözü 2018 yılında da yerine getirilmemiştir. 2018 yılına ülkenin farklı alanlarında farklı iş kollarına mensup yurttaşların ‘geçinemiyoruz' diyerek intihar girişimleri damga vurdu. Onlarca yurttaş ülkenin çeşitli yerlerinde intihar girişimlerinde bulunarak ‘ekonomik kriz’ karşısında bulunduğu çaresizliği dile getirdi. 2018 yılı içerisinde resmi olmayan verilere göre 30’dan fazla memur ekonomik sıkıntılar, çalışma yaşamında ki ağır stres ve baskıya bağlı olarak yaşamına son verdi. Atanamayan öğretmenlerin sorunları bu yılda çözülmediği gibi, birçok öğretmen adayı işsizlik ve geçim sıkıntısı nedeni ile yaşamına son verdi. İntihar ettiğinde cebinde 10 TL’si bulunan ataması yapılamayan İbrahim öğretmen ve yine ataması yapılamadığı için intihar eden Merve öğretmen ülkemiz de ataması yapılamayan öğretmenlerin ve diğer memur adaylarının durumunu gözler önüne serdi.”

Gazete Gerçek

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER