Memur cebinden ödeyecek!

Hükümetin EKK'da aldığı kararlarla beraber 2017 yılı tasarruf yılı olacak. Hükümet tasarruf tedbirleri almak için şimdiden kolları sıvadı.

Memur cebinden ödeyecek!

Mal ve hizmet alımlarından 5 milyar liralık tasarrufa gidileceğini belirten Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, “Verimsiz alanlardaki işler verimli alanlara yönlendirilecek. Bu sürede yatırımlardan taviz verilmeyecek” dedi

Devletin mal ve hizmet alımlarından 5 milyarlık tasarrufa gidiliyor. Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, "Her Bakanlık kendi bünyesinde takip edilecek. Tasarrufa yönelik tedbirler alınacak. Verimsiz alandaki işlerin verimli alanlara yönelmesiyle işlenecek"dedi.

Amacı dışındaki yakıt ve elektrik tüketimini ise memur ödeyecek.

Hükümet, ekonomi paketiyle piyasalara moral verirken yeni dönemde vergi artışı yerine devlette tasarrufa gidilecek. Kırtasiye, döşeme, demirbaş, temsili ağırlama, taşıt alımları, gayrimenkul bakım onarımında kesintiye gidilecek. Toplam mal hizmet alımlarında 2 milyarlık olmak üzere 5 milyara yakın tasarruf sağlanacak. Üretken olmayan bütün harcama kalemlerinde ciddi kesinti yapılacak. Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci, ekonomi paketindeki adımların döviz piyasasına yönelik tedbirler olmadığını belirterek, "Bu oynaklık döviz piyasa şartlarına gelmiş olacak. Paket reel sektörü hareketlendirmek için yapıldı. Bütün bunlar borçlanmadan gerçekleştirilecek. Tasarruf tedbirleri alınacak" diye konuştu. Bakan Tüfenkci, "Kamuda personel alımı 60 binle sınırlandı. Bu ihraçlara rağmen tasarrufa gidiliyor" dedi.

YATIRIMLARDAN TAVİZ YOK

Yatırımlar konusunda hiçbir şekilde taviz verilmeyeceğini anlatan Bülent Tüfenkci, "Yatırımlar zamanında yapılacak, yatırım bütçesi de kısılmayacak. Taşıt alımları, kamu binaları buralardan tasarrufa gideceğiz. Yatırımları kısmayacağız, zamanında yapacağız. Sadece cari harcamalarda kesintiye gidilecek" değerlendirmesi yaptı. Tüketici hakem heyetlerini yeniden yapılandırmak istediklerini anlatan Tüfenkci, altyapıyı güçlendirecek adımlar atacaklarını söyledi.

BÜYÜMEDE HEDEF YÜZDE 5

Büyüme oranlarını yeniden yüzde 5 seviyesine çıkarmayı hedeflediklerini vurgulayan Tüfenkci, şöyle devam etti: "220'de merkezi yönetim bütçe açığının milli gelire oranı yüzde 11'in üzerindeydi. Bu yıl kamu yatırımlarını yüzde 30 artıracak olmamıza rağmen, 2017 yılında bütçe açığının milli gelire oranının yüzde 1.9 seviyesinde olmasını öngörüyoruz. Bunun için demokrasinin standartlarını yükseltmek, hukuk devletini daim kılmak, siyasi güven ve istikrarı sağlamak daimi gündemimizdir. Büyüme oranlarımızı orta vadede daha da yükseltmeyi 2018, 2019 yıllarında tekrar yüzde 5 seviyesine çıkarmayı amaçlıyoruz."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER