MediClust raftan indiriliyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla İstanbul Milletvekili Nurettin Canikli başkanlığında yapılan MEDİKÜM toplantısında, sermayesi tamamlanmadığı için rafa kaldırılan MediClust Medikal Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi'nin biran önce faaliyetlerine başlaması kararı alındı

MediClust raftan indiriliyor

Dünyanın üçüncü ülkemizin ise tek cerrahi el aletleri üretim üssü olan Samsun’da, hastanelerin  ihtiyacı olan tıbbi cihaz ihtiyacını güdümlü olarak üreterek kamunun hizmetine sunacak olan MEDİCLUST A.Ş., nihayete hayata geçiriliyor. AK Parti İstanbul Milletvekili Nurettin Canikli'nin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla Samsun'da düzenlediği toplantıda, 10 milyon TL sermaye bedeli toplanamadığı için faaliyete bir türlü başlayamayan MediClust A.Ş.'nin biran önce eksikliklerinin giderilerek çalışmalarına başlaması kararı alındı.

SERMAYESİ TAMAMLANIP ÇALIŞMALARA BAŞLANCAK

Medikal ve cerrahi aletlerin üretimi konusunda yerinde incelemeler yapmak üzere, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla Samsun'a gelen İstanbul Milletvekili Nurettin Canikli'nin Vali Osman Kaymak ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan ve MEDİKÜM üyesi medikal alet üretimi gerçekleştiren firma yetkilileriyle yaptığı toplantıda alınan kararların içeriği belli oldu. Toplantıda Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz’ın kuruluşuna öncülük ettiği ve Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından da kuruluşu onaylanan MediClust A.Ş.'nin eksik olan sermayesinin biran önce tamamlanması kararlaştırıldı.

KAPSİTE ENVANTERİ ARAŞTIRILACAK

Nurettin Canik başkanlığındaki 'medikal' zirvesinde ayrıca Samsun'da cerrahi el aletleri üretimi yapan firmaların hangi ürünleri ürettikleri ve ne kadar bir kapasitelerinin bulunduğuna ilişkin çalışma yapılması da kararlaştırıldı. Buna göre tüm firmalar hangi tıbbi aletleri, ne kadar kapasiteyle ürettikleri ve üretebilecekleri konusunda da rapor hazırlayacaklar. 

DOĞRUDAN TEMİN YÖNTEMİYLE ALINACAK MI?

Toplantıda firma yetkilileri MediClust bünyesinde üretilecek tıbbi aletlerin Sağlık Bakanlığı tarafından doğrudan teminle, ihalesiz alımına ilişkin çalışma yapılması gerektiğini de belirttiler. Bu yöndeki talepleri gündemine alan Canikli, MediClust ürünlerinin alımına ilişkin gerekli mevzuat düzenlemesiyle ilgili de Cumhurbaşkanlığın bilgilendirecek. Toplantıda firmalar ayrıca, MediClust tarafından satılacak tıbbi cihazlarla ilgili fiyat tekliflerini de bakanlığa sundular. 

HAMMADDE MKE’DEN ALINACAK

Bu arada medikal el aletleri üretiminde hammadde sorununun aşılmasına yönelik olarak ilk adım atıldı. Bu kapsamda Canikli, Makine Kimya Endüstrisi Genel Müdürü ile görüşme yaparak, kütle metal alımının MKE'den yapılması için ilk görüşmeyi gerçekleştirdi. Buna göre firmaların ihtiyaç duyduğu hammaddenin MKE'den karşılanması için de çalışma yapılacak.

METAL DÖVME TESİSİ KURULACAK

Samsun'da cerrahi el aletleri üretiminin arttırılması kapsamında yapılacak diğer bir çalışma ise Medikal OSB'nin biran önce tamamlanarak, yine bu bölgede bir metal dövme tesisi kurulması sağlanacak. Üretimde kullanılacak hammadde bu tesiste, işlenmeye hazır hale getirildikten sonra üretimde kullanılacak.

İHRACAT DA YAPACAK

MediClust A.Ş.'nin kuruluşuna ilişkin karar Resmi Gazete'de geçen yıl, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlanmıştı. MediClust A.Ş.'nin her türlü tıbbi cihaz, alet ve yedek parçaları, laboratuvar malzemeleri, cerrahi malzemeler ve kimyasal, radyoloji ve nükleer tıp malzemeleri ile steril malzemeler ve kimyasal malzemeleri üretmek, ürettirilmek, toptan ve perakende alımını satımını, dağıtımını, ithalat ve ihracatı yapmak, servis ve bakım hizmetlerini verme çalışmalarını yapması öngörülüyor.

EN BÜYÜK HİSSEDAR BÜYÜKŞEHİR

MediClust A.Ş.'nin en büyük ortağı yüzde 93 hisseyle Büyükşehir Belediyesi. Ancak şimdiye kadar Büyükşehir'in payına düşen sermayeyle ilgili hiçbir aktarım yapılmadığı için şirketin faaliyete geçmesi de gecikti. 8 ortaklı şirketin diğer ortakları da gerekli sermayeyi halen vermediler. MediClust A.Ş.'de Medikal Sanayi İnovasyon Kümesi Derneği (MED-KÜM) yüzde 1, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası yüzde 1, Samsun Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği yüzde 1, Samsun Teknopark A.Ş. yüzde 1, Bafra Ticaret ve Sanayi Odası yüzde 1, Çarşamba Ticaret ve Sanayi Odası yüzde 1 ve Türkiye Sağlık Endüstrisi İşverenleri Sendikası (SEİS) yüzde 1 hisseye sahip bulunuyor.

SAMSUN TÜRKİYE’NİN ÜRETİM ÜSSÜ

Türkiye'nin tıbbi cihaz pazar resmi rakamlara göre 3 milyar dolar, gayri resmi rakamlara göre 7,5 milyar dolar civarında. Türkiye her yıl resmi olarak 2,1 milyar dolar ABD doları ödeyerek, uluslararası firmalardan tıbbi cihaz satın alıyor. Dünyanın üçüncü, Türkiye'nin ise tek cerrahi el aletleri üretim üssü olan Samsun'da 45 firma medikal cihaz ve tıbbi el aletleri üretimi yaparken, 250'ye yakın firma ise satışını gerçekleştiriyor. Dünyada medikal cihaz sektörü pazarının yüzde 49’una ABD sahip durumda. Avrupa’da Almanya yüzde 11, yüzde 6 Fransa, yüzde 4 İngiltere, İsveç yüzde 1 ve Japonya yüzde 12’sine sahip. 

Gazete Gerçek

Erkan Kaya

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER