Mantar zehirlenmesine karşı uyarı

Kavak Devlet Hastanesi Başhekimi Mustafa Seven, yabani mantar zehirlenmesine karşı vatandaşları uyardı.

Mantar zehirlenmesine karşı uyarı

Kavak Devlet Hastanesi Başhekimi Mustafa Seven, mantar toplama sürecinin devam etmesi nedeniyle yabani mantar zehirlenmesine karşı vatandaşları uyardı.

Seven, tüm uyarılara rağmen vatandaşların doğada yetişen yabani mantarları toplamaya devam ettiklerini söyledi. Geçen yıl doğadan topladıkları mantarı yiyen 20 kişinin zehirlenerek Kavak Devlet Hastanesinde tedavi edildiklerini anlatan Seven, "Önceki yıllarda yedikleri doğa mantarından zehirlenen 2 kişi ölmüştü. Her defasında doğada yetişen mantarlardan uzak durarak kültür mantarı tüketilmesini öneriyoruz. Çünkü ülkemizde doğada yetişen yaklaşık 280 kadar mantar çeşidi bulunuyor. Bunların kesin ayırıcı özelliği yok. Birbirlerine benziyorlar." dedi.

Bitkisel kaynaklı zehirlenmelerin yüzde 50'sinin yabani mantardan kaynaklandığına işaret eden Seven, vatandaşları yabani mantardan uzak durmaları konusunda bilgilendirmeye devam edeceklerini kaydetti.

- Bafra Mezbahanesinde hayvan kesim fiyatının artırılmasına tepki

Samsun ve İlçeleri Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkan Yardımcısı İrfan Boz, Bafra Mezbahanesinde büyükbaş hayvan kesim fiyatının artırılmasına tepki gösterdi.

Boz, gazetecilere, Bafra Ticaret Borsasının işlettiği Bafra Mezbahanesinde büyükbaş hayvan kesim fiyatının 90 liradan 130 liraya çıkarıldığını, tepki üzerine yüzde 10 indirim yapıldığını söyledi.

Ticaret borsasının mezbahaneyi ticari amaçla mı yoksa üreticiye hizmet için mi işlettiğinin belli olmadığını iddia eden Boz, "Birlik olarak sektörü şehrimize çekmeye çalışırken, ticaret borsasının işlettiği mezbahanenin orantısız fiyat artışı üreticinin ekmeğine taş koyuyor. Fiyat artışı yüzünden kasap esnafı, et firmaları ilçemizde kesim yapmayarak başka bölgelere yöneldiğinden büyük pazar kaybı yaşıyoruz. Kasap esnafı ve et firmaları mağdur edilirken en büyük mağduriyeti de üretici yaşıyor." diye konuştu.

Üretici ve kasap esnafının bu durumdan şikayetçi olduklarını öne süren Boz, Valilik ve Büyükşehir Belediyesinin bu durumla ilgili denetleme yapmalarını istedi.

Kaynak: AA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER