Malatya'daki zirve davasında karar açıklandı

9 yıl önce Malatya'da işlenen zirve cinayetinde karar verildi

Malatya'daki zirve davasında karar açıklandı

9 yıl önce Zirve Yayınevi davasında 115’inci duruşma savcı ve tanıkların katılımıyla gerçekleşti. Malatya 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapılan duruşmada, adli kontrol kapsamında elektronik sistem kelepçe ile izlenen Emre Günaydın, Abuzer Yıldırım ve Salih Gürler polis ekipleri tarafından nezarete getirilirken, diğer sanıklar Darende Adliyesi'nden görüntülü sistem ile katıldı. Çok sayıda avukatın takibinde yürütülen duruşmada, sanıklar son kez mahkeme huzuruna çıktı.

9 yıl önce Malatya’da işlenen Zirve Yayınevi cinayetleriyle ilgili davada Emre Günaydın, Cuma Özdemir, Hamit Çeker, Salih Gürler ve Abuzer Yıldırım'a 3’er kez ağırlaştırılmış müebbet cezası verildi.

OLAYIN GEÇMİŞİ

Malatya'da 18 Nisan 2007'de, Zirve Yayınevi'nde çalışan Alman uyruklu Tilman Ekkehart Geske ile Necati Aydın ve Uğur Yüksel boğazları kesilerek öldürülmüş, zanlılardan Salih Gürler (20), Cuma Özdemir (20), Hamit Çeker (19) ve Abuzer Yıldırım (19) olay yerinde yakalanmıştı. Olay sonrasında binanın üçüncü katından kaçmak isterken düşerek yaralanan Emre Günaydın ise kaldırıldığı İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi'nde tedavi altına alınmış ve tedavisinin ardından çıkarıldığı mahkemece tutuklanmıştı. Tutuklu sanık Günaydın'ın, olaydan yaklaşık 2 yıl sonra cezaevinde Cumhuriyet Savcısına verdiği ifadenin ardından, olayın azmettiricileri oldukları gerekçesiyle Varol Bülent Aral ve Zirve Yayınevi eski çalışanı olduğu belirtilen Hüseyin Yelki tutuklanmıştı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER