Madencilik dipte

Samsun, maden çeşitliliği ve rezervi konusunda Türkiye’deki diğer kentlere göre sınırlı potansiyele sahip durumda. Kentte, son 9 yılda madencilik sektöründe 6 adet teşvik belgesi alındı

Madencilik dipte

Enerji Bakanlığı verilerinden derlenen bilgilere göre; Samsun, ülkedeki diğer kentlere oranla sınırlı potansiyellere sahip durumda. Maden Yatırım Teşvik Sistemi kapsamında Samsun’da en fazla yatırım yapılan ilçe Tekkeköy. Samsun’da son 9 yılda, imalat sektöründe 218, hizmet sektöründe 188, enerji sektöründe 39, tarım sektöründe 22 ve madencilik sektöründe ise 6 adet teşvik belgesi alındı. Samsun, sabit yatırım tutarı dağılımında ise 2.3 milyar TL imalat sektörü lider.

EKONOMİK ÖNEMİ YOK
Samsun’da belirlenmiş metalik maden ve endüstriyel hammadde kaynakları kurşun-çinko ve manganez zuhurları ile tuğla-kiremit ve çimento. Kurşun-çinko zuhurları yer alan Havza ve Terme ilçelerinde, bu madenlerin ekonomik bir öneme sahip olmadığı kaydedildi.

LADİK’TE 830 MİLYON TON
Diğer yandan; Samsun’un Kavak, Lâdik ve Vezirköprü ilçelerinde ise Manganez zuhurları bulunuyor. Ladik ilçesinde, aynı zamanda Ladik Çimento Fabrikası için üretim yapılan ve en önemli endüstriyel hammadde kaynağı Çimento hammaddeleri sahası bulunuyor. Alınan bilgiye göre; Ladik ilçesinin Akpınar bölgesindeki üretim sahasında; 830 milyon ton kireçtaşı, 8 milyon 350 bin 500 ton kil, Körüklüdere bölgesindeki üretim sahasında 38 milyon 812 bin 500 ton kil ve Hasanağaç bölgesindeki üretim sahasında ise 36 milyon 750 bin ton tras rezervi bulunuyor.

46 MİLYON TON TUĞLA
Ladik’in yanı sıra, Vezirköprü ilçesinde de 53 bin 900 ton muhtemel rezerve sahip alçıtaşı oluşumları olduğu tahmin ediliyor. Ve, ilçe merkezi-Dikbayır Mahallesi’ndeki üretim sahasında yaklaşık olarak 46 milyon ton tuğla-kiremit hammaddesi varlığı bulunuyor.

ISITMAYA ELVERİŞLİ LİNYİT
Ayrıca, ilçede bilinen bir diğer yer altı kaynağı ise ‘Eosen’ yaşlı çökel (taşan bir suyun geriye bıraktığı tortu) birimler içerisindeki linyit oluşumları. Havza ilçesinde rastlanan bu linyit oluşumları ilçede 2 sahada yatak oluşturuyor. Isıtma amaçlı kullanılmaya elverişli olduğu kaydedilen bu linyit oluşumlarından Havza sahasında bin 244 Kcal/kg kalori değerine sahip linyitlerin tahmini rezervinin 4 milyon 121 bin 250 ton, Beyviran bölgesinde ise 3000 Kcal/kg kalori değerine sahip 600 bin ton olduğu biliniyor.

Gazete Gerçek

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER