Maarif Haraketi'nde 3’üncü yılda da fiyasko

Samsun'da 2016-2017 eğitim öğretim döneminde başlayan Maarif Hareketi projesi 3'üncü yılında da bekleneni veremedi. 2019 LGS sonuçlarına göre Samsun sınav başarısında, 34'üncü sırada yer aldı. Samsun, Karadeniz illeri arasında Rize, Trabzon, Zonguldak, Sinop ve Ordu'nun da gerisinde kaldı

Maarif Haraketi'nde 3’üncü yılda da fiyasko

Samsun İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nce eğitimin bütün bileşenlerini içeren, akademik başarı, değerler eğitimi, kitap okuma çalışmaları, rehberlik hizmetleri, projeler ve sportif-kültür-sanat alanları başta olmak üzere eğitim hizmetlerinin niteliğini artırarak öğrencilerin akademik ve sosyal başarı seviyelerini yükseltmek amacıyla 2016-2017 eğitim öğretim yılında başlatılan Maarif Hareketi, üçüncü yılında da beklenen sınav başarısını gerçekleştiremedi. Samsun, Liselere Geçiş  Sınavı'nda tüm soru branşlarında Türkiye ortalamasının altında kaldı, tüm test türlerinde genel sıralamada 81 il içerisinde 34'üncü olabildi.

SAMSUN LGS’DE 34’ÜNCÜ SIRADA

2019 yılı Liselere Geçiş Sınavı'na ilişkin illere göre sınava katılan öğrenci sayıları ve alt test ham puan ortalamalarına ilişkin sonuçlar belli oldu. Buna göre Samsun’un, akademik başarıda sıçrama yapabilmesi için 3 yıldır büyük bir umutla yürütülen Samsun Maarif Hareketi Projesi'ne rağmen, LGS başarısında sıçrama yaşamadı. Mili Eğitim Bakanlığı'nın sınav sonuç değerlendirmesine göre; Samsun LGS'de 81 il içerisinde 34'üncü sırada yer alabildi.

MATEMATİKTE YİNE BAŞARISISIZ

Bakanlığın LGS değerlendirmesine göre; Samsun’da 14 bin 917 öğrenci bu yıl yapılan LGS sınavına katıldı,  sınava gören öğrencilerin LGS'de net ortalaması 6,25'in üzerine çıkamadı. Geçen yıllara göre sınavda yöneltilen soruların zorluğunun düşük olduğu bu yıl ki LGS'de Samsun'da sınava katılan öğrencilerin en başarısız olduğu ders türü, 3,13 ortalama net puanıyla Matematik oldu. Matematik testinde Samsun, Türkiye’de 31’inci sırada yer aldı.

YABANCI DİLDE ORTALAMA DİBE VURDU

Samsun'da LGS'de öğrencilerin en başarısız oldukları diğer bir branşın ise Yabancı Dil olması dikkatlerden kaçmadı. Sınava katılan öğrenciler yabancı dil testinden ortalama 3,91 net çıkarabildiler. Bu sonuçla birlikte Samsun, yabancı dil testine verilen doğru yanıtlarda Türkiye sıralamasında 39'uncu olabildi.

İNKILAP TARİHİ VE ATATÜRKÇÜLÜK BAŞARISI DÜŞÜK

Samsun'da öğrencilerin başarısız oldukları anlaşılan diğer bir ders İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük oldu. Net ortalaması 6,29 olarak hesaplanan bu soru türünde, Samsun, tüm iller arasında 42'nci sırada yer aldı. 

TÜRKÇE’DE ORTALAMA NET 10,12

LGS sınavında Samsun'da sınava katılan öğrencilerin en başarılı oldukları test Türkçe olmasına rağmen Türkiye ortalamasına bakıldığında bu testte de Samsun 33'üncü sırada yer aldı. Türkçe testinde Samsun'daki adayların net ortalaması 10,12'de kaldı.

FEN BİLİMLERİ’NDE 34’ÜNCÜ OLDUK

Samsun'da Liselere Geçiş Sınavı’nda öğrencilerin Fen Bilimleri Testi'nde de diğer testlere göre bir miktar daha başarılı oldukları gözlemlendi.  Ortalama net sayısı 7,83 olarak belirlenirken, bu test türünde Samsun, 34'üncü sırada yer aldı.

DİN KÜLTÜRÜ DE BEKLENENİ VERMEDİ

LGS'de Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi test türünde ise, Samsunlu adaylar ortalama 6,21 net çıkarabildiler. Samsun bu test türünde de Türkiye sıralamasında 31'inci oldu. Ortaya çıkan sonuçlar il genelinde destekleme yetiştirme kurslarında öğrenci sayısı 68 bin 506´dan, 76 bin 67´ye yükselten, okullarda yürütülen yerel projelerin sayısı bin 384´ten 2 bin 560 a çıkarıldığı ve kitap okuma oranını da yüzde 40 arttırdığı belirtilen Maarif Hareketi Projesi'nin üçüncü yılında da akademik başarıda beklenen verimi sağlayamadığını ortaya koydu.  Böyle bir projenin yürütülmediği Karadeniz illerinden Rize, Türkiye'de LGS'de başarı gösteren ilk 4 il arasına girdi, Trabzon ise 5'inci sırada yer aldı. Karadeniz illerinden Sinop 11'inci, Ordu 12'nci, Artvin 22'nci olarak, Samsun'u LGS başarısında geride bırakan iller arsında yer aldı.

Gazete Gerçek

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER