Light HDP, Kandil Dur Deyince Durdu

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan; CHP sadece 20 vekiliyle beraber bu konu millete gitmesin diye oy vermiştir

Light HDP, Kandil Dur Deyince Durdu

CHP'nin 100'den fazla milletvekilinin HDP gibi hayır oyu verdiğini üzülerek gördük. Ana muhalefetin keşke AK Parti ve MHP ile birlikte evet oyu verdiğini görseydik, 450'den fazla oyla dokunulmazlıklar kalkmış olsaydı" dedi.

"KEŞKE BU SONUÇ 450'LERLE İFADE ETSEYDİ"

AK Partili Turan, Genel Kurul'un kapanmasının ardından basın açıklaması yaptı. Turan, dokunulmazlıkların kaldırılasına ilişkin teklifin kabul edilmesiyle milletin beklentisinin karşılandığını söyleyerek, şöyle konuştu: "'Evet' oyu veren milletvekillerine teşekkür etti. 

"Eğer bugün 376 oy alınmasaydı referandum başta olmak üzere değişik süreçler gündeme gelecektir. Ancak 90 yıllık Mustafa Kemal'in partisinin geldiği yer HDP'nin kötü bir taklidi. İlk tur oylamalarda sadece 'hayır' diyerek süreci değiştiren , sadece 20 vekiliyle beraber sadece bu konu millete gitmesin diye oy vermiştir. CHP'nin 20 vekili evet oyu vermekle beraber 100'den fazla vekilini HDP gibi hayır oyu verdiğini üzülerek gördük. Keşke bu sonuç 450'lerle ifade etseydi. Ana muhalefetin MHP ve AK Parti ile beraber evet oyu verdiği görseydik 450'den fazla oyla dokunulmazlıklar kalkmış olsaydı"

"LİGHT HDP, KANDİL DUR DEYİNCE DURDU"

AK Partili Turan, HDP'li Sırrı Süreyya Önder ile Genel Kurul'da 'Kandil' polemiği yaşadıklarının anımsatılması üzerine şunları söyledi:

"Bizim grubumuzu tahkir etti. Bize talimatla oy veriyorsun diyen insanların sanki özgür ortamda siyaset üretiyormuş gibi davranması akla ziyan bir şey. HDP Kandil'den emir almadan oturamayan kalkamayan bir parti. Komisyondaki tavrı HDP'nin  son haftalarca hiç ses çıkarmayan mülayim bir parti haline gelmeye çalışması CHP'ye bu konuda zorluk çıkarmama niyetindendir. 'Light HDP' tabiri caizse Kandil dedi komisyonda kavda ettiler, Kandil dur dedi genel kurulda durdular"

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER