KURTULUŞ İTTİFAKI

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün ulusal mücadeleyi Samsun'dan başlattığı 19 Mayıs 1919'un 100'üncü yılında Samsun, şimdiye kadar görülmemiş bir buluşmaya sahne olacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere, MHP Lideri Devlet Bahçeli ve muhalefetin tüm liderleri 100’üncü yılda Samsun'da olacaklar

KURTULUŞ  İTTİFAKI

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna giden yolda mili mücadelenin başladığı 19 Mayıs 1919’un 100. Yılı nedeniyle devletin zirvesi ve Türkiye siyasetinin bütün liderleri, 19 Mayıs’ta Samsun’da olacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Samsun’daki resmi törenler için yaptığı davete CHP Lideri Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici ile Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek de katılma kararı aldı. İYİ Parti Genel Başkanı Akşener ise resmi törene katılmayacak ama partisinin Genel İdare Kurulu’nu Samsun’da toplayacak. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı iptal edilen Ekrem İmamoğlu ile Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş da Samsun’a geliyor.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN SAMSUN’DA

Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının Milli Mücadele’yi başlatmak için Samsun’a çıkışlarının 100. yılı etkinlikleri kapsamında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılımıyla Samsun’da etkinlikler gerçekleştirilecek. Etkinlikler çerçevesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Samsun programı da belli oldu. Buna göre Cumhurbaşkanı Erdoğan 19 Mayıs Pazar günü saat 14.00’te Samsun Port’ta Piri Reis Milli Mücadele Gemisi’ni karşılayacak. 

TÜTÜN İSKELESİ'NDE HALKA HİTAP EDECEK

Daha sonra temsilci gençler illerinden ve ülkelerinden getirdikleri toprakları ve Türk Bayrağı’nı Cumhurbaşkanı Erdoğan’a takdim edecek. Saat 14.25’te Cumhurbaşkanı Erdoğan liderliğinde temsilci gençler ve vatandaşların katılımıyla Samsun Tütün İskelesi’ne yürüyüş gerçekleştirilecek. Sonrasında ise Cumhurbaşkanı Erdoğan Tütün İskelesi’nde halka hitap edecek. Sonrasında da Kültür ve Turizm Bakanlığı Müzikali Bitmeyen Yolculuk final programına katılacak.

KILIÇDAROĞLU RESMİ TÖRENE DE KATILACAK

Cumhurbaşkanlığı, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nda Samsun’da düzenlenecek resmi törenlere; CHP, MHP, İYİ Parti, Saadet Partisi ve Vatan Partisi’ni davet ederken HDP’yi dışında tutmuştu. Erdoğan'ın Samsun’da yapılacak resmi törenlerle ilgili davetine CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da katılma kararı aldı. Kılıçdaroğlu, Erdoğan ile birlikte Tütün İskelesi’nde yapılacak resmi törene katılacak. Kılıçdaroğlu ayrıca 19 Mayıs günü partisinin Merkez Yönetim Kurulu’nun (MYK) Samsun'da toplayacak. CHP MYK, Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında Yalı Kafe'de, 'Özel Gündem' ile toplanacak. Toplantıya çevre ilerdeki milletvekilleri ve il başkanlarının yanı sıra Parti Meclisi üyeleri de katılacak. Kılıçdaroğlu 19 Mayıs günü akşamı ise Atakum'da Emek Parkı'nda düzenlenecek Yeryüzü İftarı programına da katılacak. Emek Parkı'ndaki iftar programının ardından 19 Mayıs coşkusu, Kıraç ve Niyazi Koyuncu konserleriyle doruğa çıkacak.

BAHÇELİ KATILMA KARARI ALDI

Daha önce 19 Mayıs’ta Ankara’daki törenlere katılması beklenen MHP Lideri Devlet Bahçeli de dün itibariyle Samsun’daki resmi törene katılma kararı aldı. MHP Lideri, Samsun’daki resmi törenlerin ardından Ülkü Ocakları Genel Merkezi'nce, Milli Mücadele'nin 100. yılı nedeniyle Samsun'da yapılacak 19 Mayıs Şöleni’ne de katılması bekleniyor.

AKŞENER RESMİ TÖRENE KATILMAYACAK

İYİ Parti adına, İYİ Parti Genel Sekreteri Cihan Paçacı tarafından yapılan açıklamada törene katılınmayacağı belirtildi. Milli Mücadelenin başlangıcı olan 19 Mayıs’ın 100. yılı gibi önemli bir programın, 19 Mayıs’a üç gün kala iletilmesi devlet ciddiyetiyle bağdaşmadığının altı çizilen açıklamada "Bazı siyasi hesaplarla, alelacele yapılan davetin, binlerce yıllık devlet geleneğimizin üzerine bina edilmiş Türkiye Cumhuriyeti’nin, 100 yıla yaklaşan devlet geleneğiyle örtüşmediğini düşünüyoruz. Siyasi iktidarın bir gösterisi gibi planlanan bir tören de olsa, yapılan davete teşekkür ediyor, ancak İYİ Parti olarak, çok önceden hazırlanıp ilan edilen programlarımız gereği, katılamayacağımızı ilan ediyoruz" dedi.

İYİ PARTİ GİK’İ SAMSUN’DA TOPLUYOR

Bu arada İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener Samsun'daki resmi programlara katılmasa da daha önce açıklandığı gibi partisinin en üst düzey karar alma organı olan Genel İdare Kurulu'nu Samsun'da topluyor. Kurmaylarıyla birlikte İlkadım Belediyesi'nin yeni hizmet binasında yapılacak toplantının ardından Akşener, Bulvar AVM'de düzenlenecek iftar programına katılacak.

KARAMOLLAOĞLU, DESTİCİ VE PERİNÇEK DE GELİYOR

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici 19 Mayıs'ın 100'üncü yıl dönümü dolayısıyla Samsun'da düzenlenecek törenlere katılacak. BBP'den yapılan açıklamaya göre Genel Başkan Destici, Samsun Valisi Osman Kaymak tarafından 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla Samsun'da düzenlenecek törenlere davet edildi. Destici, pazar günü Samsun'da olacak. Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu da Trabzon’da programı olmasına rağmen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan gelen davet üzerine, 19 Mayıs’taki resmi törenlere katılma kararı aldı. Karamollaoğlu resmi törenin ardından Samsun’dan ayrılacak. Vatan Partisi’nden yapılan yazılı açıklamada, Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’in de resmi törenlerde olacağı duyuruldu. 

Gazete Gerçek

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER