Konut satışları SOS veriyor

Samsun'da konut satışları 2019 nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 18 oranında azalarak bin 611’e düştü

Konut satışları  SOS veriyor

Ekonomide kale benzetmesi yapılan sektörlerin başında gelen inşaatta çalkantılı bir dönem yaşanıyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) konut satışlarının nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 18,1 oranında azalarak, 84 bin 403 olduğunu açıkladı. Konut satışlarındaki gerilemeden Samsun'daki inşat sektörü de nasibini aldı.

NİSAN AYINDA GERİLEME DEVAM ETTİ

Yaklaşık 2 milyondan fazla çalışana istihdam sağlayan inşaat sektöründeki durgunluk nedeniyle konut satışları her ay yaklaşık yüzde 10 düşüyor. Hükümet son olarak geçen yıl 19 Eylül’de satışları artırmak için 250 bin dolarlık konut alanlara doğrudan vatandaşlık verilmesini yasallaştırmıştı. Buna rağmen ocak ayında da yüzde 24.8 ile sert bir düşüşe sahne olan konut satışlarındaki gerileme nisan ayında da devam etti. Samsun'da nisan ayında toplam bin 611 adet konut satıldı.  

İPOTEKLİ SATIŞLARA TALEP YOK

Samsun’da ‘İpotekli satış’ olarak nitelendirilen konut kredili satışlar ise geçen yılın aynı ayına göre yarı yarıya azaldı. Geçen yıl nisan ayında 496 ipotekli konut satışının yapıldığı Samsun'da, nisan 2019'da ise 202 adet ipotekli konut satıldı. Nisanda bin 409 da diğer yöntemlerle konut satışı gerçekleştirildi.  Samsun'da diğer satış türleri sonucunda ise nisan ayında 1409 konut el değiştirdi.  

822 KONUT İLK DEFA SATILDI

Samsun'da ilk defa satılan konut sayısı bir önceki yılın aynı ayına göre azalarak 822 oldu. İkinci el konut satışlarında ise nisan ayında 799 konut el değiştirdi. 2018 yılı nisan ayında Samsun'da 952 ilk defa konut satışı, 863 adet de ikinci el konut satışı yapılmıştı. 

4 AYDA TOPLUM 6 BİN 455 KONUT SATILDI

Buna göre 2019 yılı ocak-nisan döneminde 6 bin 455 adet konut satışı gerçekleşti. Geçen yılın ilk 4 ayında Samsun'da 7 bin 391 adet konut satışı yapılmıştı. 

YABANCILARA KONUT SATIŞLARI ARTTI

Samsun'da yabancılara yapılan konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre artışını sürdürüyor. Ülke uyruklarına göre en çok konut satışı Irak vatandaşlarına yapıldı. Irak'ı sırasıyla Suudi Arabistan, İran, Kuveyt ve Rusya Federasyonu izledi.

Gazete Gerçek

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER