Kömür karasının alın terine karıştığı gün

Maden Mühendisleri Odası Samsun İl Temsilcisi Müşfik Veysel Erdoğan, "4 Aralık, alın terinin kömür karasına karıştığı insanların bayramıdır" dedi

Kömür karasının alın terine karıştığı gün

Maden Mühendisleri Samsun İl Temsilcisi Müşfik Veysel Erdoğan, 4 Aralık Dünya Madenciler Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, toplumun madencilere vefa borcu olduğunu belirtti. Madenciliğin tarih boyunca uygarlıkların gelişmesinde çok önemli yer tutan sektörlerden birisi olduğunu vurgulayan Erdoğan, "Özellikle, insanlığın gelişim sürecinin son iki yüz yılındaki baş döndürücü ilerlemede yani 18. yüzyılda Avrupa’da gerçekleştirilen sanayi devriminde, kömür ve demirin önemini yadsımak mümkün değildir" dedi.

MADENCİLİK BUGÜN DE ÇOK ÖNEMLİ

21. yüzyılda ise bor, endüstriyel hammaddeler, metalik madenler, nadir toprak elementleri, trona, toryum gibi yeraltı kaynaklarının, insanın yaşamını sürdürülebilmesi ve refah düzeyinin yükselmesi bakımından belirleyici olduğunu ve gelecekte daha da belirleyici olacağını ifade eden Müşfik Veysel Erdoğan, "Madenlerin milyonlarca yılda oluşan, oluşurken hiçbir kişinin, kurumun, sınıfın katkısının bulunmadığı, emek harcamadığı madenlerimizin bu özelliğiyle de tüm insanlığın ortak değeri olduğu, sağlayacağı faydanın da toplumsal olması gerektiği bilinmektedir. Bu yeraltı kaynaklarını her türlü tehlike ve zorluk altında doğayla mücadele ederek üreten maden emekçilerine, toplumun vefa borcu bulunmaktadır. Yerin metrelerce altında insanlığa hizmet için gerektiğinde canlarını hiçe sayan maden emekçilerine hak ettikleri değerin verilmesi aynı zamanda bir insanlık görevidir" diye konuştu.

İŞ KAZALARI ARTTI

Her şeyin ama her şeyin; insan, doğa, ekolojik sistem, tüm kavram ve etik değerlerin ‘ticarileştirilerek’ yıkımının arsızca sürdürüldüğü günümüzde madenlerin de sadece ticari bir meta, piyasa malı gibi değerlendirilerek pazara sürüldüğünü de vurgulayan Erdoğan, "Bunların sonucu her yedi dakikada bir iş kazası yaşanması, ölümler, maden mühendisi meslektaşlarımızın giderek artan işsizlik gerçeği, çalışma koşullarının olumsuzluğu ve yaşam standartlarının sürekli düşüşü ile kaynaklarımızın talanı olmuştur. Bütün bu sorunlara çözüm üretmek ve uygulamak ülkeyi yönetenlerin ve siyasi iktidarların asli görevidir" görüşünü dile getirdi.

Gazete Gerçek

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER