Komando birliklerine milli silah!

Yerli üretim milli piyade tüfeği MPT-76, öncelikli olarak terörle mücadele eden komando birliklerine dağıtıldı.

Komando birliklerine milli silah!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip  Erdoğan'ın yerli üretim silah kullanımı çağrısının ardından Türk Silahlı  Kuvvetleri (TSK), yerli üretim MPT-76'nın dağıtımına hız verdi. Bu kapsamda,  yerli üretim milli piyade tüfeği MPT-76'nın komando birliklerinin büyük bölümüne dağıtımı yapıldı.

Yerli üretim MPT-76 öncelikli  olarak komando birliklerine dağıtıldı. TSK tarafından yerli üretimi yapılan  tüfeklerin 2 binden fazlası komandolarca kullanıldı.

Birlikler, yeni silahları, aralarında terörle mücadele operasyonları  olmak üzere önemli görevlerde kullanmaya başladı.

KORUMA EKİPLERİNİN DE ENVANTERİNDE

Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) tarafından üretilen MPT-76 tüfekleri, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Başbakan Binali Yıldırım'ın koruma ekibinin de envanterine girdi.

Cumhurbaşkanlığı ekibi ayrıca milli piyade tüfeği üretimi projesinin devamı olarak nitelendirilen MPT-55 tüfeği de koruma ve operasyon silahı olarak kullanmaya başlamıştı.

MKEK, TSK ve emniyet güçlerinin talepleri doğrultusunda, özellikle komando birliklerinde kullanılmak amacıyla yeni nesil 5,56x45 mm kalibre özgün  piyade tüfeğinin tasarım çalışmalarına Temmuz 2015'te başladı.

MPT-55, TSK'nın ihtiyacı üzerine muharebe ortamında, gece ve gündüz,  her türlü arazi ve hava şartlarında kullanılan, "gaz piston hareketli, döner  başlı kilitlemeli sistem" ile çalışan bir tüfek olarak geliştirildi. MKEK'in öz  kaynaklarıyla Türk mühendis ve işçileri tarafından tasarlanan ve üretilen, tüm sınai ve fikri mülkiyeti kuruma ait tüfek, özellikle meskun mahal çatışmalarında,  komando birliklerinde kullanılabilecek etkili yeni nesil piyade tüfeği olarak  şekillendirildi.

MPT-76, 4,1 kilogram ağırlığında gövde yapısıyla 600 metreye kadar  etkili bir menzile sahip. Azami menzili bin 200 metre, 12 bin atıma kadar namlu  ömrüne sahip olan MPT-76, 7,62 çapında mermi kullanıyor. Tüfeğin en dikkati çeken  özellikleri arasında dakikada 650 atış hızına sahip olması öne çıkıyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER