Kızılırmak Deltasın'da en güzel kare için yarıştılar

Kuş cennetinin tanıtımına katkı sağlamak amacıyla Türkiye genelinden yaklaşık 100 fotoğrafçının katılımıyla fotosafari düzenlendi. Safari amatör ve profesyonel fotoğrafçıları en güzel kareyi çekmek için bir araya getirdi.

Kızılırmak Deltasın'da en güzel kare için yarıştılar

Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti'nin tanıtımına katkı sağlamak amacıyla fotosafari düzenlendi. Samsun’da bulunan Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’nin tanıtımına katkı sağlamak amacıyla “Fotoğraf Avcılarına Rastgele” sloganıyla düzenlenen “Kızılırmak Deltası Foto Safari Yarışması”, Türkiye genelinden 100 fotoğrafçı buluşturdu. Dünya’nın eşsiz güzelliklerini barındıran Kızılırmak Deltası’nın tanıtımı için en kapsamlı yarışmalardan biri organize edildi.

Samsun Büyükşehir Belediyesi ve Samsun Kızılırmak Deltası Koruma ve Geliştirme Birliği (SAMKUŞ) tarafından Samsun Kızılırmak Deltası’nda Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nün oluru ve Başkent Ankara Meclisinin desteği ile düzenlenen Kızılırmak Deltası Foto Safari Yarışması Türkiye genelinden 100 fotoğrafçı katıldı.

EN GÜZEL KARE İÇİN YARIŞTILAR

Açılış törenin ardından fotoğrafçılar sahaya dağılarak 2 gün içinde en güzel karayı çekmek için birbiriyle yarıştı. Kuşları ürkütmemek için kendilerini kamufle eden fotoğrafçılar ilgiyle izlendi.

Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin büyük çabalarıyla UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmeye çok yaklaşan Kızılırmak Deltası’nda büyük bir doğal zenginlik bulunuyor. Kuş türü sayısının 353'e yükseldiği, 12 bin hektarı bulan sulak alanları ve barındırdığı canlı türleriyle Türkiye'nin önemli doğal sistemlerinden birini oluşturan deltada bugüne kadar yaklaşık 140 türün ürediği belirlendi.

Doğal yapı bozulmadan oluşturulan tesislerle, deltanın halkla kucaklaşması da sağlandı. Bisiklet gezileri, turlar düzenlenirken, özellikle doğal hayatın rahatsız edilmemesi için her türlü önlemde alınıyor.

24 saat kamerayla izlenen ve veteriner hizmetlerinin de bulunduğu Kızılırmak Deltası düzenlenen safari ile çekilecek en güzel fotoğraflar tanıtıma büyük katkı sağlayacak.

KIZILIRMAK DELTASI

Kızılırmak Deltası, Kızılırmak nehrinin taşıdığı alüvyonlar ile oluşan, ülkemizdeki en büyük deltalardan biridir. Samsun ilinin Bafra, Engiz ve Alaçam ilçe sınırları içerisinde yer alıyor. Delta ovası, denizden güneye, basamaklar halinde yükselmektedir. Kızılırmak nehrinin her iki kenarında platolar, daha gerisinde ise dağlar yer almakta. Platolar, yay şeklinde uzanmakta ve yükseklikleri 600-800 metreye varan Kuzey Anadolu Dağlarının ilk sırasını oluşturmakta. Geride yer alan dağlar ise 1000-1500 metre yüksekliğindedir.

Kızılırmak deltasının doğal özellikleri büyük ölçüde korunabilmiştir. Ülkemizin Karadeniz kıyısındaki tek sulak alanıdır. Deltanın eşine az rastlanır bir biyolojik çeşitliliğe sahip olmasını sağlayan unsurlar farklı ekolojik karakterlerdeki habitatların bir arada bulunması (deniz, göl, ırmak, mera, sazlık, kumul, çayır, orman, bataklık ve tarım alanları gibi), besin maddelerince zenginlik ve uygun iklim koşulları oluşturmaktadır.

Deltada yedi tane göl bulunmaktadır. Bunlardan altısı doğu, biri batı yakasındadır. Batıda yer alan, Karaboğaz Gölü’dür. Gölün toplam alanı, çevresindeki bataklık ve sazlık alanlar ile birlikte 1400 hektardır. Doğuda yer alan göller ise Tatlı Göl, Balık Gölü, Gıcı Gölü, Çernek Gölü, Uzun Göl ve Liman Gölü’dür. Göllerin suları az tuzludur. Sadece Balık Gölü’nün denizle bağlantısı vardır. Bu gölde denizden su girişinin olduğu dönemlerde tuzluluk oranı artmaktadır.

Tamamı sığ olan göllerin en derin yeri 3 metreyi geçmemekte. Su seviyesinin yüksek olduğu dönemlerde de durum değişmez. Ortalama derinlik 1.5 metreye yakındır. İlkbaharda suların yükselmesi ile birlikte geniş alanlar su altında kalmaktadır. Deltanın doğusunda bulunan göllerin neredeyse hepsi birleşmektedir ve tek bir gölü andırmaktadır. Bu dönemde Galeriç ormanının da büyük bir kısmı su altında kalmaktadır ve eşsiz bir görünüm oluşturmaktadır.

Deltadaki karakteristik oluşumlardan biri de göllerle deniz arasındaki kumullardır. Kumulların yükseklikleri 7-8 metredir ve 200-300 metrelik şeritler halinde kıyı boyunca uzanmaktadırlar. Bazı yerlerde 12 metreye ulaştıkları da görülmektedir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER