Kızılay deprem zedelerin yanında

Depremin ilk dakikalarından itibaren koordineli şekilde hareket ederek yıkımın sebep olduğu mağduriyeti en aza indirmeye çalışan Türk Kızılay, afet uzmanları, gönüllüleri ve şubeleriyle depremzedelere yapılan yardımları her geçen gün arttırıyor.

Kızılay deprem zedelerin yanında

Türk Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, İzmir'deki depremzedeler için şu aşamada maddi kaynağın ayni kaynaktan çok daha önemli olduğunu söyledi.

İzmir'de meydana gelen 6,6 büyüklüğündeki depremin ardından Türk Kızılay, Afet Operasyon Merkezi'nde (AFOM) kriz masası kurarak tüm birimlerini harekete geçirdi. Türk Kızılay Ege Bölge Afet Yönetim Merkezi'nden afet uzmanları depremin olduğu an itibarıyla ihtiyaç ve durum tespiti için sahaya çıktı.

Kızılay, İzmir'deki ekiplerine takviye olarak Ankara, Düzce, Adana, İstanbul, Afyon ve Denizli'den beslenme araçları ile afet uzmanlarını bölgeye gönderdi. Depremin ilk dakikalarından itibaren koordineli şekilde hareket ederek yıkımın sebep olduğu mağduriyeti en aza indirmeye çalışan Türk Kızılay, afet uzmanları, gönüllüleri ve şubeleriyle depremzedelere yapılan yardımları her geçen gün arttırıyor.

8 bin 638 Kızılaycı depremzedelere hizmet verdi
Kızılay, ilk aşamada İzmir'de bulunan 15 bin 500 kişilik beslenme kapasitesini, diğer bölgelerden ulaşan ekiplerle her öğünde 60 bin kişilik yemek çıkabilecek kapasiteye ulaştırdı. Bölgedeki yardım çalışmalarına 79 personel, 202 gönüllü ile devam eden Kızılay, evleri hasar gördüğü veya yıkıldığı için çadır kentte kalan vatandaşlara sıcak yemek ve yardım malzemesi desteği sağlıyor. Bugüne kadar toplamda 8 bin 638 Kızılaycı depremzedelere hizmet verdi.

Kovid-19 salgını riskini de göz önünde bulunduran ve bilgilendirme çalışmaları yapan Kızılay, ekipleri aracılığıyla vatandaşlara ilk günden bu yana 12 bin 34 hijyen seti, 144 bin 460 maske, 21 bin 160 kişisel bakım malzemesi ile 16 bin 992 dezenfektan, kolonya ve el sabunu dağıttı.

Sıcak yemek hizmeti, gıda ve barınma malzemesi desteği
18 Kasım sabahı itibarıyla 51 noktada, 900 bin 695 kişilik beslenme hizmeti veren Kızılay, bölgede bulunan 5 ikram aracı, 5 mobil mutfak, 3 sahra mutfağı ile 8 haberleşme aracı ve 22 çeşitli görevde kullanılan araçla depremzedelerin yanında yer alıyor.

Kaynak: AA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER