Kış lastiği takmak en az 50 lira

Şehirlerarası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için zorunlu kış lastiği uygulaması, Samsun'da 1 Aralık’ta devreye girecek. Kış lastiğini değiştirme ücreti, ebada göre 50 lira ile 60 lira arasında değişiyor

Kış lastiği takmak en az 50 lira

Ticari araçlar için zorunlu kış lastiği uygulaması 1 Aralık Cumartesi günü Samsun'da da başlıyor. Kış lastiği takmayan sürücüye 715 lira ceza kesilecek. Samsun'da kış lastiği uygulamasının başlayacak olması nedeniyle lastikçilerde yoğun günler yaşanmaya başladı. Samsun'da yük ve yolcu taşımacılığı yapanlar dışındaki hususi araçlarda da can ve mal güvenliğiyle sorunsuz seyahat için kullanılması gereken kış lastiğini değiştirme ücreti, ebada göre 50 lira ile 60 lira arasında değişiyor.  Yük ve yolcu taşımacılığı yapanlar dışındaki hususi araçlar için uygulama zorunlu değil ancak can ve mal güvenliğiyle güvenli seyahat için kış şartlarında tüm araçlarda kış lastiği kullanılması önem taşıyor. Söz konusu uygulamayla kış şartlarına göre önlemini almayan, kış lastiği olmayan araçların yolu kapatması ve insanların mağduriyete uğraması önlenmeye çalışılıyor. Kış lastikleri, 7 derecenin altındaki sıcaklıklarda, ıslak, karlı ve çamurlu zeminlerde yaz lastiklerine oranla daha iyi yol tutuş ve yüksek güvenlik sağlıyor.

LASTİKÇİLERDE YOĞUNLUK ARTTI

1 Aralık'ın yaklaşmasıyla birlikte, Samsun'da da lastikçilerde yoğunluk arttı. Oto lastikçileri Samsun'da 1 Aralık- 1 Mart arasında takılması gereken kar lastiklerinin takılması konusunda özellikle ticari araçların hassas davrandıklarını belirterek, "Ceza ve trafikteki kanunlar açısından hem de güvenlik açısından bu konuya özen gösterilmesi gerekiyor. Kış lastiği fiyatları tanesi, 200 ila 450 TL aralığında. Ara ara kampanyalarımız oluyor. Sürücülerin bu kampanyaları takip etmelerini tavsiye ediyoruz" uyarısında bulundular.

Gazete Gerçek

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER