‘Kiracıdan kiracı’ mülteci eseri!

Samsun Tüm Emlakçılar Meslek Odası (SATEM) Başkanı Mevlüt Oral, emlakçıları devre dışı bırakan ‘kiracıdan kiracı’ sistemini mültecilerin çıkarttığını belirterek, tepki gösterdi. Başkan Oral, bu yöntemle ev sahiplerinin de kandırıldığını söyledi

‘Kiracıdan kiracı’  mülteci eseri!

Yüksek komisyon ücretlerine alternatif ‘sahibinden kiralık’ yönteminin yeni bir versiyonu olan ‘kiracıdan kiracı’ uygulamaları son dönemde Türkiye’de de yaygınlaşıyor. Uygulamada, kişiler boşaltmaya karar verdikleri ev ya da iş yerlerini internette duyuruya çıkarıyor. Kiracılar, emlakçıların istediğinin çok altında da olsa belli bir para talep edebiliyor. 

EMLAKÇILAR ODASI’NDAN TEPKİ GELDİ
Konuya ilişkin Gazete Gerçek’e açıklama yapan Samsun Tüm Emlakçılar Meslek Odası (SATEM) Yönetim Kurulu Başkanı Mevlüt Oral, uygulamanın aslında mülteciler tarafından çıkartıldığını söyledi. Başkan Oral, tamamen illegal yolla yapılan işlemlerin emlakçıların işine sekte vurduğunu belirterek, tepki gösterdi.

ORAL: BAŞKA DERDİMİZ YOKMUŞ GİBİ…
Başkan Mevlüt Oral, “Emlakçıların başka derdi yokmuş gibi bir de son dönemde mülteciler dert olmaya başladı. Kiracıdan kiracı denilen sistem daha Türkiye’de ortaya çıkarttılar. Örnek veriyorum; Suriyeli bir mülteci kiralık daireyi tutuyor ve buradan taşınacağı zaman bir başka mülteci ile anlaşıp kendisine kiraya veriyor. Hele de, banka üzerinden kira ödemesi anlaşması varsa kiracının, ev sahibi bu durumdan hiç mi hiç haberdar olamıyor. Burada ne ev sahibinin haberi oluyor, ne de emlakçıya iş düşüyor. Tamamen illegal yolla yapılan bu işgüzarlık emlakçıların işine sekte vuruyor” diye konuştu.

BAŞKANDAN EV SAHİPLERİNE UYARI
Ev sahiplerine uyarılarda bulunan Başkan Mevlüt Oral, “Maalesef, evlerinde kimin kiracı olarak kaldığını bilmeyen ev sahipleri var. Ev sahipleri kesinlikle bu konu hakkında dikkati olmalıdırlar. Mültecilerin ortaya koyduğu bu uygulama farklı talepleri doğurmaktadır. Uygulamanın yaygınlaşmaması temennimizdir, ev sahipleri elini taşın altına koymalıdırlar” şeklinde konuştu.

Gazete Gerçek

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER