Kılıç, Türkiye karşıtları hedeflerine ulaşamadı 

AKPM Türk Heyeti Başkanı ve AK Parti Samsun Milletvekili Kılıç, Fransa’da gerçekleşen AKPM toplantısında terör destekçilerinin yaptıkları algı operasyonları, Türkiye’yi kıskaca alma çalışmaları  ve yürütülen büyük mücadele hakkında bilgi verdi.

Kılıç, Türkiye karşıtları hedeflerine ulaşamadı 

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Türk Heyeti Başkanı ve AK Parti Samsun Milletvekili Akif Çağatay Kılıç, AKPM'de terör örgütlerinin sözcülüğü görevini üstlenen üyeler bulunduğuna dikkat çekti.
Fransa'nın Strazburg kentinde gerçekleşen ve kendisinin de katıldığı AKPM Genel Kurulunu değerlendiren Kılıç, 5 gün süren oturumlarda gündeme gelen konular ve ilk kez katıldığı AKPM Genel Kurulu çalışmaları hakkında önemli açıklamalar yaptı.
AKPM'nin son dönemde gündeme getirdiği konular ve aldığı bazı tartışmalı kararlar nedeniyle güven sorunu yaşamaya başladığını vurgulayan Kılıç, "AKPM önemli bir organ ama Avrupalı parlamenterler tarafından yeteri kadar katılım sağlanmayan bir organ, benim ilk haftaki gözlemim bu yönde." dedi.

TÜRKİYE KARŞITLARI HEDEFİNE ULAŞAMADI

Türkiye'nin Suriye'de başlattığı Zeytin Dalı Harekatı ile ilgili "acil gündem" oturumu düzenleyip, konunun AKPM raporu kapsamına alınması çabalarının olduğunu ifade eden Kılıç, "Tabii bu bizim de girişimlerimiz sonucunda sadece bir bilgilendirme ve istişare toplantısı şeklinde cereyan etti ve herhangi bir raporun yazılması veya kayda alınması gibi bir karar olmadı. Dün, Büro Toplantısı olarak adlandırdığımız, AKPM'nin yönetim toplantısı olarak düşünebileceğiniz toplantıda, orada belki böyle bir öneri olabilir diye düşünmüştüm ama böyle bir öneri olmadı." diye konuştu.
Kılıç, Türkiye karşıtı grubun hedefine ulaşamadığını vurguladı.

TÜRKİYE’NİN SURİYE OPERASYONU BAŞLIKLI OTURUM DÜZENLENDİ

Genel Kurulda bilgilendirme amaçlı bir tartışma şeklinde geçen "Türkiye'nin Suriye'de askeri operasyonu" başlıklı oturum yapıldığını vurgulayan Kılıç, "Türk Silahlı Kuvvetlerimizin Afrin’e yönelik olarak ve oradan Suriye’nin kuzeyindeki terör örgütlerine ki PKK, PYD, YPG artık harfleri nasıl biliyorsunuz sürekli ortaya koyduklarını, bu noktadaki, terör örgütlerine karşı olan mücadelesi ve kararlı mücadelesi konusunda cumhurbaşkanımızın, hükümetimizin ve meclisimizin bu noktadaki düşüncelerini paylaşma imkanımız oldu. Maalesef, Türkiye’den buraya gelip de Türkiye’yi burada şikayet etme ve Türkiye’deki bir takım gerçekleri doğru şekilde yansıtmama, gerçekleri saptırma yolunu seçen kişiler de oldu. Bunların ortaya koymuş oldukları yanlış bilgilendirmeleri ve verdikleri yanlış bilgileri de doğrusuyla düzeltme konusunda yoğun bir çabamız oldu." yorumunu yaptı.

KÜÇÜK BİR AZINLIK AKPM'Yİ YÖNLENDİRİYOR

AKPM gündeminin küçük bir azınlık tarafından yönlendirilmesi gibi bir tablonun ortaya çıktığına dikkat çeken Kılıç, "Şunu söyleyebilirim ki, bir azınlık var buradaki Parlamenter Asamble'de ve bu azınlık sürekli konuşuyor. Bu azınlığın konuşmasıyla ilgili olarak da diğer üyeler, onlarla muhatap olmak istemiyor. Dolayısıyla bu manada çok bağıranın çok sesi çıkıyor gibi görünüyor ama aslında olay öyle değil. Bizim bundan sonra yapacağımız çalışma içerisinde, birçok delegasyon başkanı ile görüşme imkanımız oldu, kendi Muhafazakar Grubumuz içerisindeki değerlendirmemizi yaptık." dedi.
Genel Kuruldaki görüşme sırasında Azerbaycan heyeti üyesi milletvekillerinin büyük desteğini gördüklerini dile getiren Kılıç, Azerbaycanlı milletvekillerine teşekkür etti.

İDEOLOJİK KAYGILAR YAŞIYORLAR 

Türkiye karşıtı söz alanların bir kısmının ideolojik kaygılarla konuya yaklaştıklarını belirten Kılıç, büyük bir kesimin ise tamamen bilgisizlik ve ilgisizlikten dolayı ezberlenmiş cümleleri tekrar etme durumuna düştüklerini vurguladı.
Kılıç, “Fransa’nın ve Avrupa Birliği’nin (AB) terör örgütü olarak kabul ettiği ve terör örgütü olarak ilan ettiği bir terör örgütünün paçavralarının burada ‘fikir özgürlüğü’ kisvesi altında gösterilebiliyor olması, Avrupa’nın ve Fransa’nın çok ciddi bir şekilde düşünmesi gereken bir konudur. Bununla ilgili olarak yaptığımız incelemelerde, buradaki bütün gruplar dahilinde, herkesin topu birbirine atmaya çalıştığını görüyoruz. Terörle mücadele iş birliği içerisinde ve ayrım yapmadan tüm terör örgütlerine karşı sürdürülmesi şartıyla başarılı olabilir. 
 FETÖ üyesine "İnsan Hakları" ödülü
AKPM'de 2017 Vaclav Havel İnsan Hakları Ödülü'nün, FETÖ üyeliğinden yargılanan Kanun Hükmünde Kararname ile kapatılan Yargıçlar ve Savcılar Birliğinin (YARSAV) eski Başkanı Murat Arslan'a verilmesini hatırlatan Kılıç, "Biz de Türkiye’nin bu konudaki tasarruf hakkının kendi elinde olduğunu, bazı gelişmelerin bu noktadaki kararı vermemizi tetiklediğini kendilerine açık açık anlattık. Örneğin, Türkiye’de FETÖ terör örgütünün üyesi olduğu şüphesi bulunan, hatta o terör örgütünün yapısında önemli bir yer tuttuğu bilinen, düşünülen ve bunun çalışması içerisinde de bulunmuş olan kişinin, burada taltif edilmesi konusunda yapılan çalışmanın, Türkiye tarafından kabul edilemez olduğunu kendilerine hatırlattık. Bunu da terörle mücadelede ve teröre karşı olan mücadeledeki iş birliğimiz ve birlikteliğimiz anlamında değerlendirilmesi gerektiğini dile getirdik." dedi. 
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER